birgün

19° HAFİF YAĞMUR

ÇEVRE 28.08.2021 15:56

Dersim'deki orman yangını 12. gününde: Havadan müdahale şart

Dersim'i etkisi altına alan orman yangını 12 gündür sürüyor. Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu, yangınlara ilişkin havadan müdahalenin şart olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Yangınlarla mücadelede ve sonrasında ne yapılması gerekiyorsa yapacağız" dedi. SOL Parti de "Devlet yangına hava desteği ile müdahale etmezken, seçilmiş belediye başkanı ve halkın yangına müdahale etmesini engelliyor" diyerek tepki gösterdi. Valilik açıklamasında ise yangınla ilgili sosyal medyada algı yaratıp kamuoyunu yanıltanlar hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Dersim'deki orman yangını 12. gününde: Havadan müdahale şart

Dersim'de devam ededn orman yangını 12 gündür sürüyor. Valilik, 26 Ağustos'ta Ovacık'taki Buzlutepe köyü mevkisinde ve Hozat'taki Tanzi Deresi'nin batı tarafında çıkan örtü yangınlarının dün tamamen söndürüldüğünü bildirdi. Tanzi Deresi'nin doğu tarafındaki büyük örtü yangının ise tamamen kontrol altına alındığı aktardı. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise havadan müdahalenin gerektiğini söyledi.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yangındaki son görüntüyü paylaştı.

Artı TV'ye yangınlarla ilgili son durumu paylaşan Maçoğlu, "Arkadaşlarımız, yangın yerine kadar, 500-600 metreye kadar yanaştığını, orada bir müdahalenin olmadığını gördüler. Yangın Ovacık bölgesindeki köylere sıçramaya başladı. Buzlutepe dediğimiz bölge, birkaç tane boşaltılmış mezrada, yangının oraya kadar geldiğini arkadaşlarımız bize bildirdi" dedi.

Maçoğlu, şunları söyledi: "Çok zor bir bölge. Çok yoğun orman, meşenin olduğu bir bölge... Mutlak ama mutlak havadan bir müdahale gerekiyor. Köy bölgesine doğru alana insan gücüyle o bölgede yangının yayılmasının engellenmesi adına bir müdahale edilebilir."

Maçoğlu, yaptığı başka bir paylaşımda akşam saatlerinde eline ulaşan yangın bölgesinden görüntü paylaştı.

KILIÇDAROĞLU: NE YAPILMASI GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim'deki yangınlara ilişkin açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba önderliğindeki heyetimiz Tunceli'ye gidiyor. Yangınlarla mücadelede ve sonrasında ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Belediyelerimiz tüm gücüyle Tunceli Halkının ve Sayın Başkan @FatihMacoglu’nun yanında olacak" dedi.

SOL PARTİ: SEYRETMEYİN, DERHAL SÖNDÜRÜN

SOL Parti, Dersim'deki devam eden yangına ilişkin açıklama yaptı.

"Dersim Yanıyor, Seyretmeyin, derhal söndürün!" denilen açıklamada, "Dersim 12 gündür yanıyor. Devlet yangına hava desteği ile müdahale etmezken, seçilmiş belediye başkanı ve halkın yangina müdahale etmesini engelliyor. Ya söndürün, ya da söndürecek olan halka izin verin!" ifadeleri kullanıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Dersim'deki yangınlara ilişkin valilikten açıklama geldi.

Valilikten yapılan açıklamada, 26 Ağustos'ta Ovacık'taki Buzlutepe köyü mevkisinde ve Hozat'taki Tanzi Deresi'nin batı tarafında çıkan örtü yangınlarının dün tamamen söndürüldüğü belirtildi.

Tanzi Deresi'nin doğu tarafındaki büyük örtü yangının ise tamamen kontrol altına alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yangın alanının etrafı iş makineleri marifetiyle yangın bantlarıyla çevrilmiş alanda zaman zaman münferit alevlenmeler ve tütmeler yaşanmakta olup soğutma çalışmaları devam etmektedir. Hozat Tanzi Deresi’nin daha üst kısımlarında bulunan bağımsız münferit alanın etrafı genel itibarıyla iş makineleri marifetiyle yangın bantlarıyla çevrilmiş olup, ekiplerimizin müdahale çalışmaları gayretle devam etmektedir."

Açıklamada, yangın alanının yerleşim yerlerine oldukça uzak bir bölgede olduğundan yerleşim yerlerine sıçrama ihtimalinin bulunmadığı ifade edildi.

Bölgenin sivil yurttaşlar açısından tehlike oluşturduğu ve ilçe kaymakamlıklarının izni olmaksızın alana girilmemesi istenilen açıklamada, yangınla ilgili sosyal medyada algı yaratıp kamuoyunu yanıltanlar hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.