birgün

15° KAPALI

Dersimliler orman yangınlarını protesto etti: Dört dağ ateş içinde

ÇEVRE 13.08.2017 20:56
Dersimliler orman yangınlarını protesto etti: Dört dağ ateş içinde
Abone Ol google-news

ZEYNEP KURAY

Dersim dernekleri, Alevi örgütleri ile ekoloji aktivistleri, Dersim'deki orman yangınlarını Taksim Tünel Meydanı’nda yaptıkları kitlesel basın açıklamasıyla protesto ettiler. “Ormanlar bizim yakanlar devlettir” sloganını atan kitle, ormanları yakılarak, barajlarla kuşatılarak, köyleri boşaltarak Dersimlilerin terbiye edilmeye çalışıldığını, boyun eğmeyeceklerini vurguladılar

Dersim ‘de 10 gündür operasyonlarla birlikte süren orman yangınlarına en büyük tepki Dersim ve Alevi Dernekleri’nden geldi. Taksim Tünel‘de bir araya gelen Dersim dernekleri ve Alevi örgütleri doğa talanına “dur” dedi. Polisin, Tünel ‘den Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen kitleye izin vermemesi üzerine basın açıklaması tramvay inşaatının sürdüğü Tünel ‘de yapıldı. Dersim‘de ki doğa talanını resmeden fotoğrafların taşındığı eylemde, Türkçe ve Zazaki dilinde, “Dersim dört dağ içinde, dört dağ ateş içinde” yazılı pankartlar ile “Bu zulme karşı kör, sağır, dilsiz olmak ikrarından dönmektir” , “Eli kanlı doğa katili şirketler Dersim’den defol”, “Ranta, talana , kıyıma Hayır” dövizleri açıldı. Dersimliler hep bir ağızdan, “Ormanlar bizim, yakanlar devlettir” , “ Dersim yanıyor öfkemiz büyüyor”, “ Dersim’de yanan ciğerimizdir”, “ Devlet yaktı, medya sustu”, “ Doğayı yakanlar, insanlığı yakıyor”, “ Dersim’i yakanlar halka hesap verecek” sloganlarını attı. İstanbul’un dört bir yanında eyleme desteğe gelen yurttaşlar ise alana sığmadı. Tramvay inşaatının diğer tarafında yerlerini alan yurttaşlar eyleme açtıkları “Dersim yanıyor, doğamız, canlılarımız, ciğerlerimiz kül oluyor” yazılı pankart ile yanan ormanların resimlerini taşıyarak destek verdi. Polis ablukası altında gerçekleşen eylemde, Dersim dernekleri ve Alevi örgütleri adına açıklama Ulaş Yeğin tarafından okundu.

‘ALEVİ HALKI İNANCINDAN KOPARTILMAK İSTENİYOR’

“Biz Dersimliler ve Dersim dostlarının yürekleri yanıyor” diyerek sözlerine başlayan Yeğin, “Daha önce defalarca yaşandığı gibi bir kez daha ormanlarımız yakılarak coğrafyamız yaşanılamaz hale getirilmeye çalışılıyor” dedi. Yeğin, geçmişte olduğu gibi ana akım medyanın bu felaketi görmezden geldiğini, devletin ise Dersimlilerin kendi imkânları ile yangınları söndürmesini de engellendiğini vurguladı. Dersim coğrafyasının, “güvenlik” bahanesi ile yapılan ve yapılması planlanan baraj, HES projelerinin tehdidi yetmezmiş gibi bir de artık sistematikleşen orman yangınlarıyla yok edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Yeğin, “Devlet ve rantçı sermaye elbirliği halinde Dersim’i öldürüyorlar. Bu yangınlarla Dersim sadece insanlar için yaşanılamaz hale getirilmekle kalmıyor, Alevi inancı için kutsal sayılan doğası yakıp yıkılarak halk inancından koparılmaya çalışıyor. Bunun yanında hayvanların yaşam alanı ve hakları yok edilerek pek çok endemik bitki türü de zayi ediliyor” diye konuştu.

‘DERSİM HALKI KİMLİĞİNE DE DOĞASINA DA SAHİP ÇIKACAK’

Yeğin, bu kapsamda Pülümür ilçesinde bulunan Meçi, Rabat Tepesi karşısındaki Mezra Köyü, Uzun Evler Mahallesi ve Kaymaz Tepe, Dere Boyu köyü civarı, Hozat’ın Boydaş mevkii ve Ali Boğazı bölgeleri, Dersim’in Nazimiye ilçelerinde ve merkeze bağlı Sarıtaş, Doğantaş mevkileri, keza Ovacık ilçesi ve Elazığ Karakoçan'da çıkartılan bu sistematik orman yangınlarıyla çok yönlü bir felaket yaşandığını vurguladı. Geçmişten günümüze bölgede yaşanan her çatışmanın ya da sürdürülen operasyonların ardından orman yangınları kasten çıkarılarak ''terörle mücadele'' edildiği ileri sürüldüğüne işaret eden Yeğin, “Dersim halkı, ormanları yakılarak, barajlarla kuşatılarak, siyanürlü altın faaliyetleri geliştirilerek ve köyleri boşaltılarak terbiye edilmek isteniyor. Böylece istiyorlar ki, Dersim yaşanılmaz hale gelsin, insansızlaşsın, çaresizlikten Dersim’de yaşamaya devam edenler de kimliğine, haklarına, doğasına sahip çıkmak yerine boyun eğsin! Ancak boşuna! Dersim halkı hakları yanı sıra doğasını da koruma seferberliğini sürdürecektir. Üstelik sadece kendi doğasını değil, rantçı sermayenin gerçekleştirdiği diğer yağmalara ve tahribatlara karşı da bütün bir Türkiye’nin de doğasını savunacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapan kitle hep bir ağızdan , “Dersim dört dağ içinde”, “Dayê Dayê”, “Dersimde doğan güneş” türkülerini seslendirdiler. 14 Ağustos günü saat 16.00 ‘da , İstanbul ‘dan Dersim’e otobüs kaldıracak olan Dersim dernekleri ve Alevi örgütleri, katılım çağrısı yaptı.

dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335563-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335564-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335565-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335566-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335567-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335568-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335569-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335570-1.dersimliler-orman-yanginlarini-protesto-etti-dort-dag-ates-icinde-335571-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol