Google Play Store
App Store

Bakan Derya Yanık, seçim aracındaki AFAD kolilerinden haberi olmadığını ve bahsi geçen aracı kullanmadığını öne sürerek, "Sanki ben talimatlandırmışım ve böyle bir kampanya yürütüyormuşuz gibi bir algı oluşturuyorlar" dedi. Yanık, “Görüntülerden ben de çok rahatsız oldum ama bir art niyet yok” savunmasını yaptı.

Derya Yanık’tan ‘AFAD kolisi’ açıklaması: Ben de çok rahatsız oldum
Fotoğraf: AA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yanık, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumunun “iyi olduğunu” ifade ederek, “Sağlığı gayet iyi. Temposunun yoğunluğu hepimiz biliyoruz. Midesini üşütmüş, Cumhurbaşkanımız hiç kıramıyor. İkramları kabul ediyor, çeşitli yerlerde mola veriyor. Günlük akışını değiştiriyor. Endişe edilecek bir şey yok. Programlarına da yarın başlayacak yoğun bir biçimde” dedi.

Seçim aracında AFAD kolilerinin bulunmasını değerlendiren Yanık, şöyle konuştu:

“BUNUN OLMAMASI GEREKİRDİ”

“Muhalefetin eleştirmesi yorumları bizim için bir anlam ifade etmiyor. Bir açıklama yaptık. Bu açıklamayı milletimize borcumuz var. Muhalefet, bize kamu kaynaklarını kullanma ya da yandaşlara menfaat temin etme noktasında ders verecek sıralamaya girebilecek bir durumda değil.

Konudan benim hiç haberim bile yok. İl başkanlıkları, seçim koordinasyon merkezleri adaylar adına araçları giydirir, o araçlar sokaklarda kullanılır veya seçim çalışmalarında kullanılır. Dolayısıyla o bahsi geçen araç da bunlardan birisi. Ben ne gördüm ne de daha kullanmadık. Önümüzdeki süreçte tabii kullanacağız. Sanki ben talimatlandırmışım ve böyle bir kampanya yürütüyormuşuz gibi bir algı oluşturuyorlar. Osmaniye’de 1010 can kaybımız var. Dolayısıyla bu kadar ağır bir yıkımın içinde insanların hala depremzede refleksiyle hareket etmesi çok doğal. O gün bir kısım vatandaşımız arkadaşlarımızı arıyor ve ‘gıda kolisine ihtiyacımız var’ diyorlar. Onlar da ‘biz getirelim’ diyor. Ben kendi makam araçlarımız bıraktım seçim bölgemde sivil araçla geziyorum. Tamamen yardım refleksiyle yapılmış. Tamamen düşüncesizlik. Görüntülerden ben de çok rahatsız oldum ama bir art niyet yok. Kamuoyundan arkadaşlarımız adına özür dilerim.

Bunun olmaması gerekirdi. Vatandaşlara ayni yardımları benim bakanlığım yapıyor. Bütün deprem bölgesine ve 85 milyona benim bakanlığım yapıyor, ben yapıyorum. Seçim otobüsüne 5 koli yığmaya hiç ihtiyacım yok. O telefon geldiğinde arayacak arkadaşlarımız AFAD yetkililerini gidip bakar mısınız diyecek. Senin işin değil o.”