birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 19.07.2021 08:58

DEÜ'de, görevden almaya üçüncü kez yürütmeyi durdurma kararı

DEÜ'de, görevden almaya üçüncü kez yürütmeyi durdurma kararı

Berkay SAĞOL

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semih Çelenk’in, üniversite yönetimi tarafından üçüncü kez görevinden uzaklaştırılmasına karşı açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

GSF’nin ‘depreme dayanıklı olmadığı’ gerekçesiyle Tınaztepe’ye taşınmasına tepki gösteren Çelenk, daha önce Temmuz 2019’da görevden uzaklaştırıldı ancak açtığı davayı kazandı. 11 ay önce de hakkında verilen görevden uzaklaştırma cezası İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından ‘usulsüz ve hukuk dışı’ bulunarak iptal edildi. Çelenk’in üçüncü kez görevden alınmasına karşı açtığı davada da yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Görevine dönse de kaybettiği sürenin geri gelmeyeceğini söyleyen Çelenk, “3 yıllık görevimin 1,5 yılı gasp edildi. Sadece cezalandırma amaçlı verilen, yanlışlarla dolu soruşturmanın cezasını iptal edildi. Kanıt olmadan suçlamaya çalıştılar ama dayanağı yok” dedi.

Çelenk, “Sadece ben değil öğrenciler ve akademisyenler olarak çok ağır bir süreç yaşadık. Sahne sanatları eğitimiyle ilgili detaylı eğitim sürecimiz var. Konuyla alakasız kişiler kararlar verdi ve bölümün iradesi gasp edilmiş oldu” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol