birgün

14° AÇIK

BİRGÜN EGE 09.08.2021 11:44

DEÜ'nün yabancı öğrenci kontenjanı TBMM gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, BirGün’ün gündeme getirdiği DEÜ’deki yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı sayısının eğitimde fırsat eşitsizliği yarattığını söyledi.

DEÜ'nün yabancı öğrenci kontenjanı TBMM gündeminde

BİRGÜN EGE

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, BirGün’ün gündeme getirdiği, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) 2021 yılı tercih döneminde açtığı 21 bin 260 kişilik kontenjanın 10 bin 165’ini yabancı uyruklu öğrenciler için ayırmasını Meclis gündemine taşıdı. Purçu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne Meclis Soru Önergesi ve Bilgi Edinme Başvurusu yaptı.

Konuya dair açıklama yapan Purçu, “Bu uygulamanın, diğer Yüksek Öğretim Kurumları için kötü bir örnek teşkil edebileceği, sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerimizin yüksek öğrenim alma haklarının kısıtlanması ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ile YKS sınavları arasında büyük bir nitelik farkı olması nedeniyle söz konusu uygulamanın fırsat eşitsizliği yaratmakta olduğu; ilerleyen yıllarda üniversitenin başarı oranının düşmesine sebep olabileceği ortadadır” dedi.

500 kişilik kontenjana sahip olan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin 250 kişisinin yabancı uyruklu öğrencilere ayrıldığına vurgu yapan Purçu, “Kontenjanının yarısını yabancı uyruklu öğrencilere ücretli eğitim üzerinden açan devlet üniversitesi DEÜ, bunun üzerinden rant elde ediyor. Bu durum başlı başına eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı bir durumdur. Bu resmen kendi öğrencimize yapılmış kabul edilemez bir ihanettir. Eğitimde fırsat eşitliği her koşulda sağlanmak zorunda” diye konuştu.

KONTENJANIN ARTMA GEREKÇESİ NEDİR?

Purçu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, YÖK ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne şu soruları yöneltti:

-Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından, 2016-2020 yılları arasında, her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç öğrenci için kontenjan oluşturulmuştur? Bu kontenjanların T.C. uyruklu / yabancı uyruklu öğrenci sayısı nedir?

-2016-2020 yılları arasında, her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki fakültelerin her biri için belirlenen kontenjan miktarları nedir?

-Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için, yabancı uyruklu öğrencilere ayrılan kontenjanın 10 bin’e çıkarılmasının gerekçesi nedir? Bu konu hakkında kamuoyuna yansımış olan iddialar doğru mudur?

-Yabancı öğrenciler tarafından üniversitelere verilen öğrenim ücreti miktarı hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

-Yüksek Öğretim Kurulu tarafından, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerin üniversitelere girebilme olasılığının düşmesine ve beyin göçlerine sebep olma potansiyeline sahip olan bu gibi uygulamaların önlenmesi adına, üniversiteler tarafından oluşturulacak olan yabancı uyruklu öğrenci kontenjanlarına bir sınır getirilmesi planlanmakta mıdır?

-Kurulunuz tarafından, konuyla ilgili yapılabilecek başka düzenlemeler planlanmakta mıdır? Detayları nelerdir?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol