Deutsche Bank, Merkez Bankası’nın politika faizini bir ya da iki ay içerisinde yüzde 25 seviyesine çıkaracağını tahmin ediyor. Banka, faizin yüzde 30'un üzerine çıkması ihtimalinin de dışlanmadığını belirtti. Faiz artışı için iki senaryo üzerinde duran bankaya göre politika faizi ilk seferde yüzde 25'e yükseltilebilir veya haziran ve temmuz aylarında üst üste faiz artırımı olabilir. İkinci senaryoda faiz önce yüzde 18-20 civarına, temmuzda da yüzde 25 seviyesine çıkabilir.

Deutsche Bank iki senaryo paylaştı: Merkez Bankası hızlı bir faiz artışı yapabilir
Fotoğraf: Depophotos

Deutsche Bank Türkiye ekonomisine ilişkin yayımladığı raporda yeni kabine ve kritik kurumlardaki atamalar sonrası daha ılımlı ve ortodoks para politikası karışımına dönülebileceği tahminini paylaştı. Notta "TL'deki hızlı değer kaybı, ilk anda büyük bir faiz artırımını gerektiriyor" ifadesi yer aldı.

Bloomberght'nin aktardığına göre, enflasyonun ekonomideki en büyük zorluk olmaya devam edeceğini kaydeden ekonomistler, depremin arz-talep dengesizliği yaratması, asgari ücret artışlarının etkisi, TL'de son günlerde yaşanan değer kaybı gibi etkilerle manşet enflasyonun yıl sonunda yüzde 50'ye yakınsayacağı öngörüsünü paylaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son toplantıda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 8,5'te tuttuğunu hatırlatan ekonomistler enflasyonist baskılar, rekor düşük seviyedeki reel faiz, düşük rezervler gibi etkilerle yeni yöneticilerin daha ortodoks ve agresif önden yüklemeli para politikası uygulayacağını belirti.

"HÜKÜMETİN DENGE SAĞLAMASI GEREKİYOR"

Raporda bankanın agresif ancak aşırı olmayacağı belirtilerek faiz konusunda "Bu noktada tam bir değerlendirme yapmak zor ancak TL'deki hızlı değer kaybı, ilk anda büyük bir faiz artırımını gerektiriyor. Diğer yandan hükümetin kredi büyümesinde çöküşe neden olmamak için bir denge sağlaması gerekiyor.

Politika faizi ilk seferde yüzde 25'e yükseltilebilir veya haziran ve temmuz aylarında üst üste faiz artırımı olabilir. İkinci senaryoda faiz önce yüzde 18-20 civarına, temmuzda da yüzde 25 seviyesine yükselebilir. Bu artışın son olup olmayacağı soru işareti ve TL'nin hareketi ile portföy akışlarına bağlı olacak. Faizin yüzde 30'un üzerine çıkması ihtimalini de dışlamıyoruz" tahminine yer verildi.