birgün

25° AÇIK

GÜNCEL 21.07.2021 09:23

Dev ihale Limak’ın ortağına verildi

Bu yılın en büyük ihalelerinden olan, TCDD’nin 1 milyar 700 milyon TL’lik dev ihalesi muhalefetin ‘beşli çete’ dediği şirketler arasına yer alan Limak’ın ortağı Yapı Merkezi İnşaat Şirketi’ne verildi.

Dev ihale Limak’ın ortağına verildi

İSMAİL ARI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün milyarlarca liralık bir ihalesi daha yabancıya gitmedi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, TCDD Genel Müdürlüğü 4 Haziran tarihinde “Alayunt-Afyon-Konya hat kesiminde Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Yapım İşi” için bir ihale düzenledi. İhale tam 1 milyar 763 milyon 710 bin TL’ye Yapı Merkezi İnşaat Şirketi’ne verildi.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ İNŞAATI DA ONLARDA

Dev ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. 1.7 milyar TL’lik ihalenin verdiği Yapı Merkezi İnşaat Şirketi aynı zamanda da muhalefetin ‘beşli çete’ tanımlamasını yaptığı holdingler arasında yer alan Limak İnşaat’ın da ortağı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü Yapı Merkezi İnşaat ile Limak İnşaat birlikte inşa ediyor. Ayrıca geçiş garantisi verilen Avrasya Tüneli de Yapı Merkezi İnşaat Şirketi tarafından yapıldı.

Temmuz ayı başında Ankara-Konya YHT (Yüksek Hızlı Tren) hattı, aşırı yağışın yol açtığı zarar nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Ortaya çıkan görüntülerde aşı yağış nedeniyle rayların altındaki dolgu alanlarının boşaldığı görülmüştü. Görüntüler akıllara 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı Çorlu Tren faciası getirmişti.

Ankara-Konya YHT hattının tüm üstyapısı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon ve merkezi kontrol sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, işletmeye alınma ve personel eğitim hizmetlerinin Yapı Merkezi İnşaat tarafından gerçekleştirildi.

ŞİRKETE ALBAYRAK VE ERDOĞAN ÖDÜL VERMİŞ

Yapı Merkezi İnşaat Şirketi, 2018 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödüllerinde ‘müteahhitlik’ kategorisinde üçüncü oldu. Ödül, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından şirketin Genel Müdürü Özge Arıoğlu’na verildi.

Şirkete, 2019 yılında da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından şirkete Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi’ne girdiği için başarı ödülü verildi. 2013 yılında ise Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Toplantısı ve ödül töreninde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şirkete plaket verilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol