birgün

19° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 17.05.2021 06:16

Devletin değil Cengiz’in kanunu

İkizdere’de köylülerin tapulu arazilerine kurdukları direniş çadırları jandarma tarafından gece saatlerinde söküldü. Bölge halkından Teoman Baş, “Devletin kanunları değil Cengiz’in kanunları işliyor” dedi.

Devletin değil Cengiz’in kanunu

YAREN ÇOLAK

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağı projesine karşı köylülerin direnişi sürüyor. Tapulu arazilerinde çadır kurarak bölgede nöbet tutan köylülerin önceki gece saat 02.30’da jandarma tarafından çadırları izinsiz aranarak söküldü. İl Hıfzıssıhha Kanunları gereği çadırların kaldırıldığını söyleyen jandarmaya yurttaş tepkili. Jandarma tarafından yapılan işleme tepki gösteren Avukat Yakup Okumuşoğlu, “İçinde insan olmayan çadırlara ceza kesiyorlar” diyerek hukuki sürecin başlatılacağını belirtti.

BU CESARETİ KİMDEN ALIYORLAR?

Bölgede nöbet tutanların sayısını artırdıklarını belirten bölge halkından Teoman Baş, “Vicdansızlar gece operasyonuyla geldiler çadırlarımızı kaldırdılar. Hatta parçaladılar. Jandarmaya gittik. Şikayette bulunacağız. Jandarma biz yaptık diyor. Hıfzıssıhha Kanunları’na aykırıymış. Valilik öyle demiş. Evrak verin diyoruz. Savcılığa gidin oradan alın diyor. Devletin kanunları değil de Cengiz’in kanunları, polis kanunları işliyor. Bu kadar vicdansızlık olmaz ki. Git Cengiz’in makinasını koru, bize bunu yap. Her şey taş için” diye konuştu.

Jandarma tarafından çadırların toplandığı anı cep telefonuyla kaydeden bir köylü şu ifadeleri kullandı: “Kendi tapulu arazimize kurduğumuz çadırlarda jandarma arama yaptı. Bu cesareti kimden aldılar bilmiyoruz? Biz ışıklarımızı yaktığımızda koşarak çadırdan uzaklaştılar” dedi.

İÇİNDE İNSAN OLMAYAN ÇADIRA CEZA KESİYORLAR

Jandarmanın çadırlara hangi gerekçeyle el koyduğunu araştırdıklarını kaydeden İkizderelilerin avukatı Yakup Okumuşoğlu, “Ortada suç yok bir şey yok. İçinde insan olmayan çadırlara ceza kesiyorlar” diyerek tepki gösterdi. Adliyelerin kapalı olduğunu aktaran Yakup Okumuşoğlu, en kısa zamanda hukuki işlemleri başlatacaklarını belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol