birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Didem Arslan Yılmaz hakkında suç duyurusu

Van Barosu, Kürtçe konuşan konuğunu ‘hakaret içeren ifadeler kullandığı’ gerekçesiyle yayından alan sunucu Didem Arslan Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, "Programda da açıkladığı üzere sanki Türkiye Cumhuriyetinde Türkçe dışında başka bir dilin konuşmanın yasak olduğu başka ırka mensup kişilerin başka dili konuşmanın suç olduğu ve bunun bir bedeli olduğunu ima etmiştir" denildi.

GÜNCEL 25.08.2021 16:59
Didem Arslan Yılmaz hakkında suç duyurusu
Abone Ol google-news

Van Barosu, Didem Arslan Yılmaz hakkında Kürtçe konuşan konuğunu ‘hakaret içeren ifadeler kullandığı’ gerekçesiyle yayından alınmasına ilişkin Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Show TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu “Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme” programına telefonla bağlanan Türkan Taşçı adlı kişi, Kürtçe konuşmaya başladıktan bir süre sonra ‘hakaret içeren ifadeler kullandığı’ gerekçesiyle yayından alındı.

Arslan'ın Kürtçeye yönelik tutumu ve “Burası Türkiye Cumhuriyeti” demesi kamuoyunun tepkisini çekti.

Hakkındaki eleştirilere sosyal medya hesabından yanıt veren Yılmaz, “Türkan hanımı, Kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım” diyerek kendini savundu.

Van Barosu, Didem Arslan Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçede, "Program sunucusu şüpheli Didem Arslan Yılmaz, sırf kadının Kürtçe konuşmasından dolayı tepki göstermiş nefretini dile getirerek de kadını sadece Kürtçe konuşmasından dolayı hattan almıştır. Şüpheli Didem Arslan Yılmaz 'Hayır hayır. Bizim de anlamamız lazım. Türkan Hanım'ı bir hattan alın. Kızlara hakaret edemez tabi böyle de konuşamaz. Biraz da anlarım ben Kürtçe’den. Kesinlikle olmaz. Halayla bir konuşun. Doğru düzgün Türkçe konuşsun. Hepimiz anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani Doğu dili bilmiyoruz ki biz' şeklinde Türkiye'de yaşayan milyonlarca Kürd'e hakaret etmiş ve alenen aşağılamıştır" denildi.

Dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: "Programda da açıkladığı üzere sanki Türkiye Cumhuriyetinde Türkçe dışında başka bir dilin konuşmanın yasak olduğu başka ırka mensup kişilerin başka dili konuşmanın suç olduğu ve bunun bir bedeli olduğunu ima etmiştir. Savcılığınızca yapılacak soruşturma çerçevesinde de görüleceği üzere şüphelinin basın yoluyla alenen bir ırkı, bir dili aşağıladığı hatta hor gördüğü açığa kavuşacaktır. "

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol