İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Ahmad Haj Hasan'ın savunmasında PKK üyesi olmadığını, ağabeyinin Özgür Suriye Ordusu'nda (ÖSO) savaşırken hayatını kaybettiğini belirttiği öğrenildi.

Dikkat çeken savunma: İstiklal Caddesi saldırısında ÖSO ayrıntısı

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen, 6 sivilin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili tutuklananların ifadesinden ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, saldırıyla ilgili tutuklanan Ahmad Haj Hasan, Yasir Al Korali, Fatma Berkel, Ferhat Habeş, Hüseyin Güneş, Rama Eltaha ve Ahmed Elşeybun'un ifadelerine ulaşıldı.

Sözcü'den Fırat Fıstık'ın haberine göre, ifadelerde, bombayı bırakan Ahlam Albashir'in Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra Ferhat Habeş ve Fatma Berkel'in evine yerleştiği, daha sonra Ferhat Habeş'e ait tekstil atölyesinde kaldığı belirtildi.

"ABİM ÖZGÜR SURİYE ORDUSU’NDA ŞEHİT EDİLDİ" DEDİ

Albashir daha sonra da kısa süreliğine Ahmad Haj Hasan'ın ve Rama Eltaha'nın evinde kaldı.

Ahmad Haj Hasan'ın savunması ise dikkat çekti. Hasan savunmasında PKK üyesi olmadığını, ağabeyinin ÖSO'da savaşırken hayatını kaybettiğini özellikle belirtti. Ahmad Haj Hasan savunmasında, "Ben asla PKK’yı tutmuyorum. Benim ağabeyim Özgür Suriye Ordusu’nda şehit edilmiştir. Benim bu olayla bir ilgim yoktur. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

TAKSİM’E GÖTÜREN ARACIN ŞOFÖRÜ KONUŞTU

Yasir El Korali ise Albashir'i patlamanın gerçekleştiği gün de dahil olmak üzere üç kez Taksim'e götüren kişi. Korali kendisinin korsan taksici olduğunu söyledi ve “Türkiye'de 7 yıldır yaşamaktayım. Çocuklarım Türkiye'de doğdu. Eğer bilseydim bu kadın bunları yapacaktı, bu kadını arabama alıp onu götürmezdim” diye konuştu. Korali'nin kullandığı araçta bomba kalıntıları tespit edildi.

Albashir ile Bilal Hassan’ın Suriye’den Türkiye’ye geldikten sonra Esenler’deki tekstil atölyesine taşınarak bir süre burada barındıkları, Bilal’in atölyede çalışan Ahmet Haj Hasan ile, Ahlam Albashir’in ise Ahmet Haj Hasan’ın gayri resmi eşi olan Rama Altaha ile ilişki kurduğu belirtildi. Rama Altaha ve Ahmet Haj Hasan’ın evinde kalmaları da bu irtibattan sonra gerçekleşti.

Ahlam Albashir ve Bilal Hassan atölyede kaldıkları sürede Rama’nın oğlu Ahmet Elşeybun ile Taksim’e ilk kez birlikte gittiler.