Fatih Belediyesi’nin eski zabıta amiri Ahmet B. hakkında, Sultanahmet’te “dilendirilen çocukları istismar ettiği” öne sürülerek soruşturma başlatıldı.

Dilenci çocuğa istismar iddiası

İsmail ARI

Her geçen gün cinsel istismar skandallarına bir yenisi ekleniyor. Son olarak İstanbul’daki AKP’li Fatih Belediyesi’nin eski zabıta amiri Ahmet B.’nin, geçen yıl dilendirilen kız çocuklarını cinsel istismara maruz bıraktığı iddia edildi.

Şu an AKP’li Sultangazi Belediyesi’nde görev yapan Ahmet B. hakkında, şikâyet üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma başlatıldı. Eski belediye çalışanı S.D., soruşturma kapsamında ifade verdi. S.D., “Zabıta Ahmet B.’nin Sultanahmet bölgesinde dilendirilen iki kız çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığını” öne sürdü. S.D. ifadesinde, “Sultangazi Belediyesi’ne bu olayı mail göndererek bildirdim ancak işlem yapmadılar” dedi.

SES KAYITLARI DOSYADA

Çocukların istismar edilmesini delillendirmek için savcılığa ses kayıtlarının sunulduğu da öğrenildi. Eski Fatih Belediyesi zabıta gece ekip amiri Ahmet B.’ye ait olduğu öne sürülen ancak teyit edilemeyen ses kayıtları, istismarı doğruluyor. Çocukların ses kayıtlarını belediyeye gönderdiği, ancak yetkililerin Ahmet B. hakkında idari ve adli bir işlem yapmadığı da iddialar arasında.

BirGün’ün ulaştığı Ahmet B., iddiaları reddediyor. Fakat Ahmet B., hakkında savcılığın soruşturma başlattığını kabul ediyor. Ahmet B., soruşturma kapsamda ifadesinin alındığını da söylüyor.

İKİ AY ÖNCE BAŞLADI

Ahmet B.’nin avukatı ise yaptığı açıklamada, müvekkili hakkındaki iddiaları yalanladı. İsminin açıklanmasını istemeyen avukat, şunları söyledi: “Olay 3 yıl önce dilencilerden rüşvet aldığı için zabıta müdürlüğünden atılan bir şahsın şahsi intikam serüveninden ibarettir. Ses kayıtlarından bahsediliyor fakat o ses kayıtlarındaki sesin kime ait olduğu, ifadelerin ne olduğu henüz çözümlenmiş değil. Konu Savcılık aşamasındadır. Henüz 2 ay önce başlamış bir soruşturma söz konusu. Kaynağı belirsiz bir takım hukuka aykırı deliller üzerinden kimsenin masumiyet karinesi ihlal edilemez.”

Konuya ilişkin ulaştığımız Fatih Belediyesi ile Sultangazi Belediyesi yetkileri, herhangi bir açıklama yapmayacaklarını bildirdi.

OLAYIN ÜZERİNİ KAPATTILAR

Bir başka dava kapsamında ifade veren dilenci A.O., Ahmet B.’ye ilişkin şunları dile getirdi: "Gece ekip amirliği yaptığı sırada dilencileri dövdüğünü, edep yerlerine biber gazı sıktığını, Suriyeli iki bayanı taciz ettiğini, tacize uğrayan Z. adlı dilenci kız bana söyledi. Zabıta memurunun bunun üzerine bir başka belediyeye gönderildiğini öğrendim.” Ayrıca A.O., verdiği ifadede, Fatih Belediyesi’nin olayın üzerini kapattığını da iddia etti.