TAKSAV’ın düzenlediği Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu yıl 9. kez 3-13 Aralık tarihinde yapılıyor. Festivalin bu yılki teması ‘direnç’ olarak açıklandı.

Direnç temalı tiyatro festivali

BirGün EGE

TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf) tarafından düzenlenen 9’uncu Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu yıl 3-13 Aralık tarihinde gerçekleşecek. Festivalin açılışı 2 Aralık’ta saat 19.00’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak. Törende ifadenin, iradenin, direnişin türlü türlü yolu olduğunu gösteren Dengin Ceyhan’ın resitali yer alacak. Açılış töreninde Onur, Emek ve Direnç ödülleri sahipleri ile buluşturulacak.


TAKSAV İzmir Temsilcisi Yasemin Sağlam, festivallerin her çağda toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren kültürel paylaşım ve dayanışma alanları olduğunu belirterek, “Ötekilerin kendilerini ifadelerine alan sağlamak, meselelerini sahneye taşımalarının önünü açmak, görünür olmalarına katkıda bulunmak, farklı ulusları ya da yurtiçinden ekipleri sanatsal bir altyapıda bir araya getirmek, kültürel ve sosyal ilişkilere dönüştürmek, etkileşimin güçlendirilmesine katkıda bulunmak” dedi.

Festival Komitesi Sorumlusu Filiz Kurt ise festivalin temasının “Direnç” olarak belirlenme nedenini anlatırken “Manifestoda da yazdığımız gibi, ‘Cesaret ve umutla yeşeren hayatlar, dirençle büyüyor. Sanat da direnmenin en büyük sesi oluyor. Dirençli olmanın yaşamak demek olduğu bir dönemin içinden geçiyoruz. Mücadele eden kaybedebilir ama mücadele etmeyen çoktan kaybetmiştir’ diyen Brecht bize yeni bir dünya için yol gösteriyor” ifadelerini kullandı.
İzmir Tiyatro Festivali kapsamındaki oyunlar sadece İzmir merkezde değil, ilçeleri ile birlikte tüm kente yayılacak. “Festival şehrin her yerinde” şiarı ile Çiğli, Bornova, Karabağlar, Narlıdere ve Konak’taki 11 ayrı alan (Kültürpark İzmir Sanat, Mustafa Necati Kültür Merkezi, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi, Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, Güzelyalı Kültür Merkezi, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Karabağlar Muzaffer İzgü Sahnesi, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu, Karşıyaka Suat Taşer) festivale sahne olacak ve buralarda izleyici ile buluşulacak.

10 gün süre ile katılımcı toplulukların oyunlarının yanı sıra, atölye çalışmalarının da yer alacağı Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ne yerli, yabancı profesyonel ve amatör olmak üzere 124 oyun başvurusu gerçekleşti. Birbirinden değerli bu çalışmalardan pandeminin de getirdiği sınırlamalar içinde “direnç” temasına uygun olarak, 2’si yabancı, 1’i çocuk oyunundan oluşan Festival Seçkisi Prof.Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Zeynep Altıok, Sanat eleştirmeni Yaşam Kaya, Yönetmen ve Eğitmen Polat İnangül Öngel tarafından belirlendi. Oyunlara ek olarak Festivalde yazarlık ve oyunculuk üzerine 2 atölye de İzmirliler ile buluşacak.