birgün

15° AÇIK

Direniş sahili kurtardı

Çeşme’de sit alanı olan sahile yapılmak istenen beach inşaatı durduruldu. Çeşme Platformu’ndan yapılan açıklamada “Mücadele henüz bitmedi” denildi.

GÜNCEL 14.05.2022 06:30
Direniş sahili kurtardı
Abone Ol google-news

BirGün/EGE

İzmir Çeşme'de bulunan ve doğal sit alanı olan Altınkum Plajı’nda denize sıfır kumsal alanda Yeşilköylü Atık Yönetimi Madencilik şirketi tarafından başlatılan beach-club inşaatı durduruldu. Denizin içine inşa edilen yapılar söküldü. Kaçak olarak açılan su kuyusu ise Devlet Su İşleri(DSİ) tarafından mühürlendi.

Sit alanı ve halkın kullanımına açık olan plajda Yeşilköylü Atık Yönetimi Madencilik firması, beach-club inşa etmek için geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan toplamda bin 400 metrekare arazi kiraladı. Yıllık kira bedeli sadece 360 bin TL olan bu alanda şirket iş makinalarıyla 10 bin metrekareye yakın bir alanı tamamen tahrip etti. Bu çalışmada 100 yıllık ardıç ağaçları ve binlerce kum zambağı zarar gördü. Şirket ayrıca alanda kaçak sondaj çalışması yaparak izinsiz su kuyusu açtı.

Yaşanan tahribatın ardından bölge halkı, hukuki girişimlerde bulundu. İdari makamlara verilen dilekçelerin ve suç duyurularının ardından bölgeye gelen DSİ yetkileri su kuyusunu mühürledi. Jandarma da şirket tarafından kapatılan yolları açtı. Şirket ise denizin içine inşa ettiği yapıları sökmek zorunda kaldı.

MÜCADELE HENÜZ BİTMEMİŞTİR

Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler ve Avukat Seher Gacar konu hakkında ortak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çevre Bakanlığı’nın bu firma ile yapmış olduğu 3 yıllık kira kontratı iptal edilmedikçe tehlike geçmiş değil, Çeşme Belediyesi bu kaçak yapılaşmaya işletme ruhsatı vermemeli, yapılan tahribat mahkeme bilirkişisi tarafından tespit edilmeli ve bu firma ağır cezalar almalı. Mücadele henüz bitmemiştir, hukuki başvurularımızı devam ettireceğiz, hazineye ait olan halkın malı olan bu kumsalın işgaline karşı duracağız.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun