birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

Dışişleri Bakanlığı, ‘AİHM kararlarına uymaması’ nedeniyle Yunanistan’ı kınadı

Dışişleri Bakanlığı tarafından, İskeçe Türk Birliği’nin yeniden tescili için yaptığı başvurunun, İstinaf Mahkemesi’nin ardından Yunanistan Yargıtay’ı tarafından da 30 Haziran’da açıklanan kararla reddedildiğinin öğrenildiği belirtilerek, “Yunanistan Yargıtayı’nın AİHM kararlarını yok sayan kararını kınıyoruz” ifadesine yer verildi.

GÜNCEL 01.07.2021 11:36
Dışişleri Bakanlığı, ‘AİHM kararlarına uymaması’ nedeniyle Yunanistan’ı kınadı
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, İskeçe Türk Birliği’nin tescili konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına uymadığını ifade ettiği Yunanistan’ı kınadı.

Dışişleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan tarafından yapılan yasal düzenlemenin ardından İskeçe Türk Birliği’nin yeniden tescil için yaptığı başvurunun İstinaf Mahkemesi’nin ardından Yunanistan Yargıtay’ı tarafından da 30 Haziran’da açıklanan kararla reddedildiğinin öğrenildiği belirtilerek, “Bahsekonu kararla İskeçe Türk Birliği’nin 38 yıldır devam eden hukuk ve demokrasi mücadelesinde Yunanistan’da iç hukuk yolları üçüncü kez tüketilmiş olmaktadır. Bu durum, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi üyesi Yunanistan’ın, Batı Trakya Türk Azınlığının kimliğinin inkârına yönelik baskıcı politikalarını AİHM kararlarına rağmen ısrarla sürdürdüğünü göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yunanistan Yargıtayı’nın AİHM kararlarını yok sayan kararını kınıyor, Yunanistan’ı, uluslararası hukuka uygun hareket ederek, 13 yıldır hayata geçirmekten imtina ettiği AİHM kararlarını uygulamaya ve Batı Trakya Türk Azınlığı sivil toplum örgütlerinin tescili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.”

Açıklamada, İskeçe Türk Birliği’nin ‘AİHM kararları doğrultusunda sürdürdüğü mücadelesini’ destekleme devam edileceği dile getirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol