birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 22.09.2020 01:01

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’ye yaptırım tepkisi: Taraflı tutumunun açık bir göstergesidir

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin Libya'ya silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle bir Türk şirkete yaptırım uygulama kararına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’ye yaptırım tepkisi: Taraflı tutumunun açık bir göstergesidir

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya'ya silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle bir Türk şirkete yaptırım uygulama kararı almasına ilişkin, "Bizim nazarımızda hiçbir değeri yoktur" açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye'nin meşru hükümete yaptığı yardımların ambargo ihlali olarak nitelendiği, Hafter'e yapılan yardımların ise görmezden gelindiği” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "AB'nin taraflı tutumunun açık bir göstergesidir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

"AB Dış İlişkiler Konseyi'nin bugünkü toplantısı sonucunda Libya bağlamında bir denizcilik şirketimizin de yaptırım listesine alınmasının bizim nazarımızda hiçbir değeri yoktur.

AB'nin İrini Operasyonu korsan Hafter'i ödüllendirmekte, BM tarafından tanınan Libya Hükümetini ise cezalandırmaktadır. Ülkemizin meşru hükümete yaptığı yardımlar ambargo ihlali olarak nitelenirken, BAE başta olmak üzere darbeci Hafter'e BMGK kararları hilafına karadan ve havadan silah gönderen ülke ve şirketlerin görmezden gelinmesi AB'nin taraflı tutumunun açık bir göstergesidir.

Bu tutumuyla AB'nin, uluslararası meşruiyetten yana bir tavır takınmak yerine, saldırganı mükafatlandıran İrini Harekatı'yla ortaya koyduğu çifte standartlı tutumunu sürdürmekte ısrar ettiği görülmektedir.

Doğu Akdeniz'de tansiyonun düşürülmesi için gayret gösterilen bir zamanda böyle yanlış bir karar alınması ise son derece talihsizdir.

AB bölgede güvenlik ve istikrar istiyorsa bu taraflı tutumundan vazgeçmeli, Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde hareket etmelidir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız