Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyin'in Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamaya tepki göstererek, "Federal çözüm hedefinin artık Kıbrıs Türk halkının egemen iradesini yansıtmadığı gerçeğinin tüm taraflarca idrak edilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
Dışişleri Bakanlığı'ndan BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusundaki basın açıklamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusunda yaptığı basın açıklamasına tepki gösteren Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının "tümüyle desteklendiği" belirtildi.

"BM Güvenlik Konseyi'nin sahadaki gerçeklerden kopuk ve başarısız çözüm modelinde ısrarını sürdürdüğü" belirtilen açıklamada, "Federal çözüm hedefinin artık Kıbrıs Türk halkının egemen iradesini yansıtmadığı gerçeğinin tüm taraflarca idrak edilmesi gerekmektedir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi'nin, BM Genel Sekreterinin raporlarını temel almaktan giderek uzaklaşan bu tavrının, Kıbrıs’ta çözümü teşvik etmek yerine Rum tarafının Ada’nın kadim ve asli ortak sahibi Kıbrıs Türklerini yok sayan uzlaşmaz tavrını körüklediğini" belirtilerek, "Güvenlik Konseyinin, Kıbrıs Türklerinin geçmişte üzerinde durulan çözüm modelinden desteğini çektiğini anlamasını bekliyoruz" ifadesine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kıbrıs’ta varılacak adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümün Ada’daki iki halkın iradesini yansıtması gerektiğini, üçüncü taraflarca empoze edilemeyeceğini bir kez daha vurguluyoruz. BM Güvenlik Konseyini ve uluslararası toplumu, Kıbrıs Adası’nda iki ayrı halk ve iki ayrı devlet bulunduğu gerçeğini temel alarak, Kıbrıs Türk halkının özden gelen hakları olan egemen eşitliğini ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeye davet ediyor, bunun Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik herhangi bir yeni müzakere sürecinin başlangıcı için vazgeçilmez ön koşul olduğunun altını çiziyoruz."