birgün

15° AÇIK

Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna'nın Rus kontrolündeki bölgelerdeki referandumlardan endişeliyiz

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerine yönelik referandum girişimlerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır" denildi.

DÜNYA 21.09.2022 23:11
Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna'nın Rus kontrolündeki bölgelerdeki referandumlardan endişeliyiz
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerine yönelik referandum girişimlerine ilişkin açıklama yaptı.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne destek verileceği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız

Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Aksine, diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır.

Bu vesileyle 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik desteğimizi yineliyor, süregiden savaşın sözkonusu hedef temelinde barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz"

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk'ta referandum düzenleneceği duyurulmuştu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada "Bu, Rusya'nın yasa dışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimidir" ifadelerine yer verilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol