birgün

16° AÇIK

GÜNCEL 16.04.2021 22:28

DİSK-AR, AKP'li Ünal'ın açıklamalarının uydurma olduğunu doğruladı

"'128 milyar TL nerede?' diyenlere gelsin" diyerek uydurma tablo paylaşan AKP'li Mahir Ünal'ı DİSK-AR yalanladı.

DİSK-AR, AKP'li Ünal'ın açıklamalarının uydurma olduğunu doğruladı

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın "128 milyar TL nerede diyenlere gelsin" diyerek paylaştığı tablosuna DİSK-AR'dan yanıt geldi. Ünal'ın paylaştığı tabloda yurttaştan SMS ve verilen IBAN'a para gönderme gibi yöntemlerle toplanan ücretlerin, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenen ücretlerin eklendiği ortaya çıktı.

"128 milyar dolar nerede?" pankartlarıyla başlatılan kampanyalara yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Her zaman ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarıyla hareket ettik, etmeye de devam edeceğiz. Ünal, ‘128 milyar TL nerede?' diye soranlara gelsin" diyerek bir tablo paylaştı.

Ünal'ın, "128 milyar dolar nerede" sorusunu, "128 milyar TL nerede" diyerek paylaşması sosyal medyanın gündemine oturdu. Tepkilerin ardından yeni bir paylaşım gerçekleştiren Mahir Ünal, paylaşımını değiştirdi.

Ünal'ın paylaştığı verilerin doğru olup olmadığı tartışma konusu olurken, çarpıcı verileri Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) paylaştı.

DİSK-AR'dan yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

"Sosyal Koruma Kalkanı adıyla yapılan 60 milyarlık harcamanın 51,5 milyarı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan, 2 milyarı vatandaştan toplanan bağışlardan ödendi.

53,5 milyarlık ödeme bütçeden yapılmadı. Hükümetin salgın için ayırdığı sosyal destek sadece 6,5 milyar TL!"

disk-ar-akp-li-unal-in-aciklamalarinin-uydurma-oldugunu-dogruladi-865579-1.

Mahir Ünal'ın paylaştığı rakamlarda ise toplam rakam '60 milyar 38 milyon 892 milyon 590 TL' olarak öne sürülmüştü.

Ünal'ın paylaştığı tablo şu şekilde:

disk-ar-akp-li-unal-in-aciklamalarinin-uydurma-oldugunu-dogruladi-865580-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol