birgün

4° KAPALI

DİSK Genel İş Sendikası İzmir Şubeleri: İşçiler yoksulluğun hesabını soracak

DİSK Genel İş Sendikası İzmir Şubeleri, Karşıyaka Belediyesi’nin banka hesaplarına ipotek konulması ve İller Bankası’ndan gelen payının düşmesiyle birlikte çalışanların maaşının ödenmemesine tepki göstermek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada iktidara seslenilerek, ipoteğin kaldırılması çağrısında bulunuldu.

BİRGÜN EGE 06.12.2022 17:51
DİSK Genel İş Sendikası İzmir Şubeleri: İşçiler yoksulluğun hesabını soracak
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir’de CHP’li Karşıyaka Belediyesi’nin vergi ve SGK borçları gerekçe gösterilerek banka hesaplarına ipotek konulması ve İller Bankası’ndan gelen payının düşmesiyle birlikte çalışanların maaşını ödenememesine tepki gösteren DİSK Genel İş Sendikası İzmir Şubeleri, basın açıklaması düzenledi.

Konak eski Sümerbank Bankası önünde yapılan açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu.

Sarı, “SGK ve vergi borçları bahane edilerek, bazı belediyelerin borçları kadar, bazı belediyelerin tüm mal varlıklarına ipotek konulmuştur. Bu durum yasal değildir, çünkü SGK ve vergi borcu ne kadarsa bir kurumun o tutar kadar mal varlığına ipotek ve haciz konulması gerekmektedir. Ancak muhalif eşi benzeri görülmemiş bir şekilde tüm taşınmazlara ihtiyati tedbir kararı konulmuş, Muhalif belediyelerde sadece SGK ve vergi borcu kadar belediye taşınmazına ya da hesabına haciz konulmuştur” dedi.

Uygulamanın muhalif belediyelere özel olarak yapıldığının altını çizen Sarı, “Bu durum sadece muhalif belediyelerde mi gerçekleşmektedir, yoksa bu uygulama iktidara yakın belediyelerde de uygulanmakta mıdır, bunu bilmek isteriz. Zira geçmişten hepimizin tanık olduğu iktidar partisinin aldığı belediyelerden bir tanesi olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ ne her türlü kolaylık sağlanmış, hatta yasa çıkartılarak vergi borçları silinmiştir” dedi. Ancak bu böyle gitmez diyen ve hayatı elleriyle yaratan işçilerin, seçim günü geldiğinde ülkeyi elleriyle yeniden yaratarak sandıkta bu açlığı ve yoksulluğun hesabını soracaktır” diye konuştu.

"TEDBİR KARARINI KALDIRIN"

Sarı şunları dile getirdi:

“Buradan siyasi iktidara ve ilgili bakanlıklara sesleniyoruz; İller Bankası’ndan gelen payı düşürmek yerine, bu payı kamu yararına kullanacak olan belediyelere enflasyon oranında arttırarak gönderin. Bankaların belediyelerin talepleri doğrultusunda kredi onayı vermesinin önündeki engelleri kaldırın. İktidar belediyelerine ve yandaş çetelere yaptığınız gibi sizden olsun olmasın tüm belediyelerin, ya vergi ve SGK borçlarını silin ya da mal varlıklarına, belediye hesaplarına sadece borçları kadar ipotek koyun, tüm mal varlıklarının üzerinden ihtiyati tedbir kararını kaldırın. Bu sözünü ettiğimiz konuların acil düzenlenmesi için çalışma yapmazsanız, işçiler geçen ay eksik aldıkları maaşı bu ay hiç alamayacaklar. Ve bu durumda da biz tüm üyelerimizle birlikte daha güçlü bir şekilde her alanda her işyerimizde eylemler yapmaya devam edeceğiz"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol