birgün

20° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 13.12.2018 13:56

DİSK’ten hükümete protesto

DİSK Ege Bölge Temsilciliği Konak’ta basın açıklaması yaparak hükümete tepki gösterdi

DİSK’ten hükümete protesto

BİRGÜN / İZMİR

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, asgari ücretin enflasyon karşısında korunması, milli gelir artışından yararlanılması, asgari ücretin geçim ücreti olabilmesi, yaşanan kayıpların giderilmesi ve işçilerin krize karşı korunması için net 2 bin 800 lira olması gerektiğini söyledi.

İzmir Konak’ta basın açıklaması yapan Memiş Sarı, son iki yılda işveren ve hükümet ittifakıyla işçiler yok sayılarak belirlenen asgari ücretin, enflasyon karşısında eridiğini ifade etti. Alım gücünün de yüzde 12 azaldığını belirten Memiş Sarı, buna karşılık gıda ürünlerine gelen yüksek zamların işçilere açlığa mahkum ettiğini söyledi.

2008 Yılı başında aylık 414 dolar olan asgari ücretin bu ay itibarı ile 302 dolara gerilediğini kaydeden Memiş Sarı, Türkiye’nin dolar açısından ucuz işgücü cennetine dönüşmek üzere olduğunu söyledi.

TBMM üyeler lokantasının 28 TL'lik adisyon fişi

Memiş Sarı basın açıklamasında, milletvekillerine hizmet veren TBMM Üyeler Lokantası'nın adisyon fişinden meclisteki ucuz yemek fiyatlarını okuyarak şunları söyledi:

“1603 lira asgari ücret alan milletvekillerinin yemek tablosuna getirdim size.Bunlar asgari ücretle yaşamlarını sürdüren ve aynı gemideyiz diyen milletvekillerinin maaşlarıdır. Burda gördüğünüzde milletvekillerinin, milletvekili maaşı 25 bin lira alan işçilerin maaşıdır. Bunu bizi reva görenleri hep birlikte alkışlarla, ıslıklarla protesto ediyoruz.”

Memiş Sarı, “DİSK olarak asgari ücret 2 bin 800 lira net olmalıdır.İnsanca yaşanacak bir ücreti talep ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

disk-ten-hukumete-protesto-541731-1.

disk-ten-hukumete-protesto-541732-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız