birgün

14° PARÇALI BULUTLU

DİSK’ten Philip Morris işçilerine destek

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Torbalı'da faaliyet yürüten Philip Morris’de (Marlboro) Euroserve firmasında çalışan işçilerle bir araya geldi. Çerkezoğlu, “Bugün sizin Euroserve ve Philip’te gösterdiğiniz kararlılık sadece Torbalı’nın, sadece sizin ailenizin meselesi değil, Türkiye’nin ve geleceğin meselesidir, mücadelesidir” dedi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.09.2022 17:32
DİSK’ten Philip Morris işçilerine destek
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hakları için direniş başlatan Philip Morris(Marlboro) fabrikasında Euroserve firmasında çalışan işçilerle İzmir Torbalı’da bir araya geldi.

Torbalı Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan toplantıya ayrıca; Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Birleşik Metal-İş Şube yönetimi, Genel-İş İzmir 2 ve 8 No’lu Şubelerin yöneticileri ve Eğitim Sen Torbalı Temsilciliği de katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Bir tarafta ekonomik kriz diğer yanda pandemiden dolayı işçi ve emekçilerin yaşam ve çalışma koşulları daha da zorlaştı. Artık bu sistemin işçi sınıfına, emekçilere, kadınlara, gençlere vadedeceği hiçbir şey kalmadı. Bizlere açlık, yoksulluk, iş cinayetleri, emek düşmanlığı ve savaştan başka bir şey vadetmiyor. Bizler ise artık yeni bir toplumsal düzeni konuşuyoruz. Eşitlik, adalet temelinde, gelirde ve vergide adaletin sağlandığı insanca yaşayabildiğimiz bir toplumsal düzeni konuşuyoruz. Buna da emeğin Türkiye’si diyoruz” diye konuştu.

"TORBALI’NIN DEĞİL TÜRKİYE’NİN MÜCADELESİDİR"

Çerkezoğlu, şunları dile getirdi: “Emeğin Türkiye’sini birliğimizle, dayanışmayla bir bir engelleri attığımız süreçle kuracağız. Bugün Marlboro fabrikasında yürüttüğünüz mücadeledir emeğin Türkiye’sini kuracak olan. Ülkenin dört bir yanında imzaladığımız sözleşmelerdir. Bugün sizin Euroserve ve Philip’te gösterdiğiniz kararlılık sadece Torbalı’nın, sadece sizin ailenizin meselesi değil, Türkiye’nin ve geleceğin meselesidir, mücadelesidir. Yüksek enflasyon, pahalılık, yoksulluk, işsizlik bugün temel meseleler. Bizlerin her gün evimize götürdüğümüz ekmek biraz daha küçülüyor. Bu yüksek enflasyon karşısında tümüyle korumasız bırakılmış bir işçi sınıfı var.”

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan da işçilerin insanca çalışma koşullarına kavuşması için çabalarken bu örgütlülüğe engel olmak isteyenlere karşı işçilerin birlikteliğini sürdürmesinin önemli olduğunu söyledi. Patronların zaten hiçbir işyerinde sendika istemeyeceğini, sendikaların kendilerine ayak bağı olacağını düşündükleri için istemediklerini ifade eden Aslan, “Hatta sendikanın oraya girmesi kaçınılmazsa olacaksa da patronlar bu kez ‘benim istediğim sendika olsun, benim eski düzenim devam etsin’ der. Bugün Marlboro’da da oynanmak istenen budur. İşçi arkadaşlarım bu oyuna gelmesin. Biz yolun başında çok ciddi mesafe kat ettik” dedi.

Marlboro işçilerin taleplerini de sıralayan Aslan, şöyle konuştu: “Bizler eşit işe eşit ücret istiyoruz. Fabrikada taşeron ayrımı istemiyoruz, kadro istiyoruz. Atılan işçi arkadaşlarımızın geri alınmasını istiyoruz. Bir an önce sendikayla masaya oturulsun, toplu iş sözleşmesiyle ilgili görüşmelere başlansın istiyoruz. İşçi arkadaşlarımıza yapılan baskılar son bulsun istiyoruz. O yüzden bu birliğimizi, beraberliğimizi daha da güçlendirerek yolumuza devam etmeliyiz. Bu haklı davamızın kazanımla sonuçlanacağına inanıyorum.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun