birgün

-2° HAFİF KAR YAĞIŞLI

GÜNCEL 25.08.2021 08:44

Diyanet’ten, Atatürk’e hakaret eden imam Mustafa Demirkan açıklaması: Emekli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Ayasofya'da Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuyan imam Mustafa Demirkan için disiplin süreci işletmediği ortaya çıktı. Diyanet "Yaş haddinden emekli olduğu için hakkında işlem yapılmadı" dedi.

Diyanet’ten, Atatürk’e hakaret eden imam Mustafa Demirkan açıklaması: Emekli oldu

Diyanet, Atatürk'e atfen "zalim ve kâfir" diyen imam Mustafa Demirkan hakkında CİMER üzerinden yapılan bir başvuruya "6 Ocak 2019’da yaş haddinden emekli olarak kurumla bağı olmadığı için yapılacak işlem yok" yanıtı verdi

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Diyanet, Ayasofya Camisi’nde, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı programda Mustafa Kemal Atatürk'e atfen "zalim ve kâfir" diyen imam Mustafa Demirkan hakkında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında yapılan başvuruya üç ay sonra “6 Ocak 2019’da yaş haddinden emekli olarak kurumla bağı olmadığı için yapılacak işlem yok” dedi.

konuya ilişkin sessizliğini koruyan Diyanet İşleri Başkanlığı, Demirkan hakkında disiplin sürecinin işletilip işletilmediğine ilişkin bir başvuruya yaklaşık 3 ay sonra verdiği yanıtta, "Demirkan’ın 6 Ocak 2019’da yaş haddinden emekli olduğunu, kurumla bağı kalmadığını ve yapılacak işlem olmadığını" belirtti.

Diyanet’in “bağı kalmadı’’ dediği Demirkan’ın halen Diyanet İşleri Başkanlığı sorumluluğundaki Reisül-Kurra vekili olduğu öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meclis Başkanı Şentop’un katılımıyla 28 Mayıs’ta Ayasofya’da gerçekleştirilen "İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızları İcazet Töreni"nde, İmam Mustafa Demirkan, Ayasofya’nın müzeye çevrilmesini anımsatarak, Atatürk’ü hedef almış, "Ayasofya gibi mabetler, mabet olarak kalması için inşa edildi. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir? Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma" ifadelerini kullanmıştı.

Tepki çeken ifadelerin ardından Demirkan hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulmuştu.