birgün

23° AÇIK

Diyanet'ten 'mülakatlar için liste gönderildi' iddiasına ilişkin açıklama

Başkanlık mülakatları için milletvekillerince liste gönderildiği iddiasına ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Başkan Yardımcısı İşliyen, "Sadece ehliyetine bakılır, onun dışındakiler etkili olmaz" dedi.

GÜNCEL 08.02.2022 09:49
Diyanet'ten 'mülakatlar için liste gönderildi' iddiasına ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Başkanlık mülakatları için milletvekillerince liste gönderildiği iddiasına ilişkin "Diyanet İşleri Başkanlığı'nda mülakata girenlerin sadece ehliyetine bakılır, onun dışındakiler etkili olmaz" dedi.

AA'ya konuşan bulunan İşliyen, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın verdiği izin çerçevesinde 4B sözleşmeli imam hatip, müezzin-kayyım ve Kuran kursu öğreticisi alındığını, geçen ay da bu kapsamda sınavların yapıldığını belirtti.

İşliyen, mülakatlarda uygulanacak esasların ilgili birimlerle komisyon başkanlarınca mülakatlar başlamadan önce gözden geçirildiğini ve mülakatların ehliyet ve hakkaniyet çerçevesinde yapılması için her zaman özen gösterildiğini savundu.

Adayların, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve dini bilgilerinin ölçüldüğü yazılı sınavın ardından mülakata alındıklarını, dini bilgilerin büyük oranda yazılı sınavla ölçüldüğünden mülakatta daha çok Kuran ve tecvit bilgisiyle okuyuş becerilerinin dikkate alındığını anlatan İşliyen, "Diyanet işleri Başkanlığı'nda sınava giren, yakını, tanıdığı, dostu, seçmeni olan herkes bilsin ki Diyanet İşleri Başkanlığında mülakata girenlerin sadece ehliyetine bakılır. Onun dışındakiler etkili olmaz. Yorulup da 'Efendim böyle birilerine ulaşayım.' diye bir çaba içerisinde olmanın bir karşılığı yoktur" diye konuştu.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol