birgün

19° AÇIK

SİYASET 04.04.2020 07:00

Diyanet Vakfı da kampanya başlattı

Türkiye Diyanet Vakfı kendi yardım kampanyasını başlattı

Diyanet Vakfı da kampanya başlattı

Mustafa M. Bildircin

Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı yardım kampanyasına destek açıklaması yaparken bütçesi ve gelir kaynakları tartışmalı olduğu için “Diyanet’in kara kutusu” olarak isimlendirilen Türkiye Diyanet Vakfı kendi yardım kampanyasını başlattı.

CHP’li belediyelerin bağış kampanyaları durdurulurken büyük bölümü bağışlardan oluşan yıllık geliri 1,2 milyar TL olan Diyanet Vakfı yurttaşlardan yardım talep etti. AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen İsmailağa Cemaati’ne ait bir dernek de koronavirüs ile mücadele için yardım topladığını duyurdu.

CEMAATE YASAK YOK

Milli Dayanışma Kampanyası ile bağışların tek elde toplanması öngörülse de dini vakıf ve cemaatler birbiri ardında bağış topladığını açıkladı. CHP’li belediyelerin bağış toplamasını İçişleri Bakanlığı genelgesi ile durduran ve bağış hesaplarına bloke koyan iktidar, TDV’nin ve cemaatlerin kampanyalarına müdahale etmiyor. İsmailağa Cemaati, “Başarı kardeşlikte, çözüm yardımlaşmada” sloganı ile bağış toplamaya başladı. Bağış için banka hesap bilgileri paylaşan cemaat, en düşük yardım miktarını 100 TL olarak belirledi. 2018 yılında 1,2 milyar TL toplayan ve detayları açıklanmayan, “Amaca yönelik giderler” kaleminden 901,8 milyon TL harcama yapan Diyanet Vakfı da “Zekatlarımız Türkiye için” sloganıyla yardım toplamaya başladı.

CEMAATE NEDEN SERBEST?

CHP’li belediyelere bağış toplama izni verilmezken İsmailağa Cemaati’nin engellenmemesine tepki gösteren CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:
♦ İsmailağa Cemaati’ne ait derneğe bağış toplaması için gerekli kolaylığın sağlanmasının gerekçeleri nelerdir?
♦ İsmailağa ve benzeri cemaatler, kamu kurumu niteliğinde ve yerel yönetim olan belediyelerden daha güvenli ve daha ciddi kuruluşlar mıdır?
♦ Belediyelere yasa gereği müfettişler gönderip inceleme yaptırırken, cemaatlere ait derneklere de aynı şekilde gerekli denetimler yapılmış mıdır?

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız