birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 21.03.2018 11:16

Diyarbakır'da binler Newroz parkında toplandı

Diyarbakır'da binler Newroz parkında toplandı

Günlerdir hazırlıkları süren Newroz kutlamaların merkezi Diyarbakır’da da binlerce kişi kutlamanın yapılacağı Bağlar ilçesindeki Newroz parkında bir araya geldi. Newroz için yerli ve yabancı heyet de alana geldi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kutlama alana girişler beş ayrı noktadan yapıldı. Yine üç ayrı arama noktasında arandıktan sonra alana alınan yurttaşların kalem ve çakmak gibi materyellerini alana sokmalarına izin verilmedi. Konuşmaların yapıldığı platform önünde yaşanan ufak bir gerginliğin ardından Tigris Haber Gazetesi çalışanı Arif Bulut ve Yenigün Gazetesi çalışanı Mehmet Uğur Çakıl isimli Gazeteciler ters kelepçelenerek gözaltına alındı. Aynı sırada çok sayıda genç de gözaltına alındı. Kitlenin barikatları aşıp sahne ve basın balkonuna girmesi sonrası yaşanan gerginlikle polisler müdahale için hazır konuma geçti. Basın mensuplarının büyük bir bölümü bu sırada dışarı çıkarıldı. Çok sayıda gazeteci polislerin keyfi engelinden dolayı alana giremedi. Çevik kuvvet polisleri de sahne arkasında konumlandırıldı.

BULDAN: ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİRENLER HERKESİ MAHKUM ETTİLER

Diyarbakır'daki newroz kutlamasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır newroz alanının kimi yasaklı birçok newroza tanıklık ettiğini belirterek, "Sayın Öcalan, 2013 yılında burada, Amed'de okunmak üzere gönderdiği mektubunda barıştan bahsediyordu. O mektupta sadece Türkiye'nin değil tüm Orta Doğu'nun demokratikleşmesinden bahsediyordu. Kardeşlikten bahsediyordu. Artık silahlar susacak, siyaset konuşacak diyordu ancak çözüm sürecini bitirenler, herkesi mahkum ettiler. Sayın Öcalan 2 yıldan beri tek kişilik hücrede ağırlaştırılmış bir tecritle karşı karşıya bırakıldı. O süreçte rol alan, misyon üstlenen arkadaşlarımızı mahkum ettiler. Onlar bunu yaparken, barışı, kardeşliği ve özgürlüğü ellerinin tersiyle itmeye çalıştılar. Ancak bugün bu meydanda bir kez daha görüyoruz ki, eşitlik, özgürlük ve direniş bizim gündemimizden hiçbir zaman çıkmadı, çıkmayacak. Bu ülkenin barışa ihtiyacı var, bu ülkenin kardeşliğe ihtiyacı var, bu ülkenin demokrasiye, özgürlüğe ihtiyacı var. Eğer bunları elinizin tersi ile iterseniz, Kürtleri yok sayarsanız kaybedersiniz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, newrozun Mezopotamya ve Orta Doğu halklarının, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve barışı haykırdığı bir gün olduğunu, newrozun baharın gelişi ve dirilişin sembolü olduğunu da ifade ederek, "Newroz bir kez daha devrimci Kavaların isyan ettiği gündür. Newrozunuzun bir kez daha kutlu olsun. Bugün Afrin'de devrimci Kava'yı bir beton yığınından ibaret görenler şunu bilmeli ki, bu meydanda toplanan herkes birer devrimci Kava'dır. Bu alanda toplanan her bir insanımızın ruhunda, yüreğinde devrimci Kavaların özgürlük mücadelesi yaşamaktadır. Bu yüzden devrimci Kavaların heykelini yıkarak Kürdistan'daki milyonların özgürlük ve eşitlik taleplerini asla yok edemezsiniz. Kürtler bin yıllardır eşitlik mücadelesi veren, özgürlük mücadelesi veren, kardeşlik ve barış mücadelesi veren bir halktır. Ancak yüzyıllardır her türlü baskıyla şiddetle karşılaşan bir halktır. Fakat hiçbir zaman ilkelerinden, mücadelesinden direnişinden taviz vermeyen bir halktır. Dün nasıl direndiyse bugün de yarın da direnecektir"dedi.

Konuşmasında Afrin'e yönelik gerçekleştirilen Zeytin Dalı harekatından da söz eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, devamında şunları söyledi:

"AFRİN HALKINA YAPILAN SALDIRIYI ASLA KABUL ETMİYORUZ"

"Afrin'e saldıranlar, Afrin halkını oradan sürgün edenler şunu bilmelidir. Afrin halkı burada yaşayanların kardeşidir. Hakkari'de yaşayan, Mardin'de yaşayan, Şırnak'ta yaşayan Kürtlerin kardeşidir. Onların başına yağan bombalar, buraya atılan bombalardır. İşte bu kardeşlik bağını, bu tarihsel bağı koparmaya güçleri yetmeyecektir. Onlar Afrin'e barbarlıktan başka bir şey götürmediler, talandan başka bir şey götürmediler. Yağmacılıktan başka bir şey götürmediler. Kürtlerin kazanımlarına tahammülsüzlükten kaynaklı Afrin'e saldırdılar. Afrin bir barış kentiydi. Bir huzur kentiydi. Afrin, Suriye'de savaşın olmadığı; Kürtlerin, Ermenilerin, Arapların, Ezidilerin ve Türkmenlerin birlikte yaşadığı bir kentti. Öz yönetimlerini oluşturan ve kardeşçe yaşayan Afrin halkına yapılan saldırıyı asla kabul etmiyoruz. Afrin halkı kendi büyüdüğü yaşadığı kente en kısa zamanda onurlu bir şekilde girecek. Buradan tüm Afrin halkını selamlıyor, onlara sevgilerimizi saygılarımız gönderiyoruz."

"DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ'I REHİN ALDINIZ"

Kürtlerin her zaman kardeşliğin, barışın, demokrasinin ve özgürlüğün takipçisi olacağını da söyleyen HDP'li Pervin Buldan, " Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Bu ülkede barış yanlılarını rehin alarak cezaevine koydunuz, bu ülkede demokratik siyaset yapanları rehini aldınız. Şimdi burada olması gereken partimizin genel başkanlığını yapan sevgili Selahattin Demirtaş'ı, sevgili Figen Yüksekdağ'ı rehin aldınız cezaevine koydunuz. Bu ilin milletvekillerini, sevgili İdris Baluken'i, Çağlar Demirel'i rehin aldınız cezaevine koydunuz. Bizim irademizdir dediğimiz, bu ilin yüzde 70'inin yüzde 80'inin oy vererek seçtiği belediye başkanını, sevgili Gültan Kışanak'ı rehin aldınız cezaevine koydunuz. Bizler, tekçiliğe karşı çoğulculuğu, zulme karşı direnişi, esarete karşı özgürlüğü esas alan bir anlayışla, tüm arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşuncaya kadar mücadele edeceğimizin sözünü bir kez daha veriyoruz"dedi.

"ÖCALAN İLE GÖRÜŞMELERİ BAŞLATMANIZ GEREK"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürtlerin birlik ve beraberliklerini sağlarlarsa onları yok etmeye hiç kimsenin gücü yetmeyeceğini, bu ülkeyi yönetenlerin savaş politikalarını bir yana bırakması gerektiğini de belirterek, "Bu ülkeyi savaşla yönetemezsiniz. Bu ülkeyi inkarla yönetemezsiniz. Bu ülkeyi gözaltılar ve tutuklamalarla yönetemezsiniz. Yapacağınız tek şey vardır; barış politikalarını yükseltmek ve 2013 newrozunda okunan Sayın Öcalan'ın mektubunu esas alarak onunla görüşmeleri acilen başlatmanız gerekmektedir. O kapıyı açarak İmralı kapısını açarak Sayın Öcalan'la yapacağınız görüşmeler sadece Türkiye için değil tüm Orta Doğu halkları için barışın ve özgürlüklerin kapısını açacaktır. Geç kalınmadı. Elbette ki bunu yolu var. Elbette ki bunları yapmak için zaman var"diye konuştu.

KUTLAMALAR SIRASINDA KISA SÜRELİ GERGİNLİK YAŞANDI

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın konuşmasının ardından, Bandista müzik grubunun canlı performansı sergilendi. Bu sırada etkinlikleri izleyen yüzlerce kişi, güvenlik bariyerlerinin üzerinden atlayarak platform ve protokolün bulunduğu bölüme geçti. Abdullah Öcalan lehine slogan atarak bariyerleri aşan bazı kişiler, daha sonra konuşmaların yapıldığı platforma çıktı. HDP'li görevliler ve platformda bulunan sivil polisler, yasa dışı slogan atanlar ile tartışırken, kısa süreli gerginlik yaşandı. Bu sırada platforma gelen emniyet müdür yardımcısının olaya müdahalesi sırasında da kısa süreli arbede yaşandı. Polislerin platforma girmesi üzerine, gazeteciler bir süre merdivenlerin olduğu bölümde bekletildi. Bu sırada platforma gelen Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, platforma çıkanları ikna ettikten sonra konuşmaya başladı. Ahmet Türk'ün konuşmasının ardından newroz etkinlikleri sona erdi.

Açılış onuşmasını HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı yaptı. Camcı, Newroz’un önemine değinerek, Newroz’un yeni yaşamın çağrıcısı olduğunu ifade etti. HDP İl Eşbaşkanı, tüm Kürt halkının Newroz’unu kutlayarak, ne olursa olsun Kürt halkının kazanacağını söyledi.

Binlerce polisin görev aldığı kutlamada programın başlamasıyla birlikte bir polis helikopteri de alan üzerinde dolaşmaya başladı.

Afrin halkının kutlamaya gönderdiği mesajı DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk okudu.

Mesajda, “Birçok devlet ve uluslararası güce karşı mücadele etmekteyiz. Afrin halkı olarak teslim olmadık ve olmayacağız. Bizler toprağımızı korumak için sonuna kadar direndik. Büyük direnişimize karşı işgal ordusu ÖSO çeteleri ve uluslararası güçlerin desteğiyle kentimize girmiştir. Katliam gerçekleştirmek isteyenlere karşı gerekli tedbirler alınmıştır. Bu anlamda işgale karşı mücadelemizin yeni bir aşamaya girdiğini belirmekte istiyoruz. Topraklarımızı geri alana kadar direnmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Afrin halkının mesajının okunmasının ardından konuklar tarafından Newroz ateşi anneler tarafından yakıldı.

Cezaevinde tutuklu bulunan Kürt siyasetçilerin de Newroz’a gönderdiği mesajı okundu. Tutuklu siyasetçilerin mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Newroz umuttur, Newroz direniştir ve çağrıdır. Newroz ateşi en karanlık, en zor anlarda çıkışı gösteren umut, inanç ve direnç meşalesidir. Halklarımız karanlık ve dar bir koridordan geçiyor olabilir ama bu yürüyüş durmaz, durdurulamaz! Yarına ve halkların bahar ve zafer bayramına, karanlığa inat ateşi ve güneşi avuçlarında taşıyanlar, durmadan yürüyenler ulaşabilir ancak. Newroz bu yürüyüş ve direncin sözüdür, eylemidir. Kürt halkı ve demokrasi güçleri Newroz ateşinde parlayan ölümsüz şehitleri unutmayacak. Halkların özgürlüğü, onurlu barışı için yıllardır tecrit ve işkence düzenine direnen Sayın Abdullah Öcalan’ı ve çekilen acıları ödeyen büyük bedelleri aklından çıkarmayacak. Halklarımız geleceği için güvenle, cesaretle yürüme ve özgür ülke, demokratik birliğe ulaşma mücadelesinden vazgeçmeyecek. İnanıyoruz ki direnen ve birleşen halkları kazanacak.”

“Biji Serok Apo” ve “Biji Berwxadana Efrin” sloganlarının yoğun olarak atılmasından dolayı sahnede uyarıda bulunan polisler platformdan “Belirlenen sloganların dışında sloganlar atılmasın” anonsu yaptırdı.

Kutlamada, çocukluğunu Suriye'de geçiren ancak daha sonra Almanya’ya göç ederek uzun yıllar burada yaşayan Xero Abbas, alanı dolduranlarla birlikte birbirinden güzel ezgilerini seslendirdi.

DDKD Genel Başkanı Mehmet Veysi Aşkar, Kürtçe yaptığı konuşmasında, Kürtlerin mücadelelerini ortaklaştırması gerektiğini belirterek, " Önceden ‘Kürt yoktur’ diyorlardı, bugün ‘Kürtler var ama hakları yok’ diyorlar. 45 milyon Kürt kendi topraklarında hakları olmadan yaşıyor. Buradan BM’ye diğer uluslararası güçlere sesleniyorum; 45 milyon Kürdün haklarından yoksun yaşamasına nasıl sessiz kalabilirsiniz" dedi.

Ahmet Türk, Newroz alanında bir konuşma gerçekleştirdi

2018 Newrozundan notlar

  • Kutlamaları takip etmek için 500 gazetecinin akredite olduğu öğrenildi.
  • Newroz ateşi için de 6 ton odun, 250 litre benzin ve yağ karışımı alanın ortasına konuldu.
  • Kutlama resmi olarak 11.00'de tertip komitesinin konuşmasıyla başladı.
  • Her Newroz’un vazgeçilmesi olan davulların da arama noktalarından alana konulmasına izin verilmiyor.
  • Müziklerin çalındığı ses sisteminin de polislerce kontrol edildiği ve önceden belirlenen şarkıların dışında şarkıların çalınmasına izin vermediği görüldü.

diyarbakir-da-binler-newroz-parkinda-toplandi-441586-1.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DBP Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, Goran hareketinden Kwestan Abdullah ve Dr. Yousif Mohammed Sadıq, DTK Eş Genel Başkanı Bedran Öztürk, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, SYKP Eş Genel Tülay Hatimoğulları, ESP Genel Başkan Vekili Şahin Tumuku, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ÖDP, ESP, KESK, ÖSP, DDKD, HAK-PAR’ın gibi siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve Irak Kürdistan Bölgesi başta olmak üzere birçok Avrupa üzerinden de çok sayıda yabancı temsilci protokolde yerini aldı.

Kaynak: Ahval

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol