birgün

17° AÇIK

YAŞAM 09.01.2020 13:48

Diyarbakır'da bulunan Zerzevan Kalesi için UNESCO süreci başladı

Diyarbakır'da bulunan Zerzevan Kalesi için UNESCO süreci başladı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Turizm Platformu, tarihi Zerzevan Kalesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması ve 2021 yılının Zerzevan Yılı olması için harekete geçti.

DTSO Turizm Platformu, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapısının tanıtımını yapmak ve turizm potansiyelini ekonomik kazanıma dönüştürmek için çalışmalarına hız verdi. 2019 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Turizm Platformu, 2020 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kamu ve özel sektör temsilcilerinin de içerisinde yer aldığı Turizm Platformu, kent içi ve kırsal alanda yer alan tarihi mekânların tanıtımı konusunu üzerinde yoğunlaşarak, 2021 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Zerzevan Yılı' ilan edilmesi için çalışmaların başlatılması kararı aldı.

GEREKLİ BAŞVURULAR YAPILDI

Zerzevan Kalesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması için de gerekli başvurular yapan platform, Zerzevan’ın önce geçici ardından kalıcı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için de hazırlıkların yapılması konusunda görüş birliğine vardı.

1 MİLYON ZİYARETÇİ HEDEFLENİYOR

Zerzevan Kalesi dünyanın en iyi korunmuş Roma imparatorluğunun doğu sınır garnizonu olarak da biliniyor. Zerzevan Kalesi’ni 2019 yılında 355 bin 178 yerli, 69.027 yabancı olmak üzere toplam 424 bin 205 kişi ziyaret etti. 2020 yılında beklenen ziyaretçi sayısının tur programları ve tanıtım çalışmaları ile 1.000.000’u geçmesi bekleniyor.

Ayrıca dünyada ortaya çıkarılmış son Mithras Tapınağı’nın da bulunduğu Zerzevan Kalesi’ne ziyaretçilerin daha kolay ulaşmaları için gerekli olan fiziki altyapı çalışmalarının kısa sürede bitirilmesi için de ilgili kurumların daha hassas davranmaları konusunda fikir birliğine varıldı.

ZERZEVAN KALESİ HAKKINDA

Diyarbakır ili, Çınar ilçesine 13 km mesafede bulunan Zerzevan Kalesi, yüzeyde geniş bir alana yayılmış, yaklaşık 57 bin metrekare yerleşime ait kalıntılar, surların dışındaki yapılar ve nekropol alanı ile birlikte 480 bin metrekare alan Roma İmparatorluğu’nun askeri yerleşimi olarak faaliyet göstermiştir. Roma döneminde doğudaki en uç sınırı oluşturan Anadolu’nun güneydoğusu ekonomik, siyasi ve stratejik olarak önemini koruduğundan önemli bir sınır garnizonu görevini üstlenen Zerzevan Kalesi arkeolojik kalıntıları ile göz kamaştırmaktadır. Zerzevan Kalesi’nin bulunduğu alanda Asur Dönemi’nde (M.Ö. 882-611) Kinabu olarak adlandırılan bir kalenin varlığı bilinmektedir. Pers Dönemi’nde de (M.Ö. 550-331) Kral Yolu üzerinde bulunan askeri yerleşim yol güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılmıştır. Antik ticaret yolu üzerinde bulunan askeri yerleşim MS 3. yüzyıldan 639 yılında İslam orduları tarafından fethine kadar kesintisiz kullanılmıştır ve asıl yerleşim Roma Dönemi’ne aittir. Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (M.S. 491-518) ve Justinianos I (M.S. 527-565) dönemlerinde onarılarak, bazı yapılar ise yeniden inşa edilerek mevcut son haline getirilmiştir.

Roma ve Parth/Sasaniler arasında büyük mücadelelere sahne olan ve antik ismi Samachi olan yerleşim, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, 15 metre yüksekliğinde surları ve kazılarda yeni ortaya çıkarılan Mithras Tapınağı ile bölgemiz ve ülkemiz adına çok önemli bir yapıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol