birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.06.2020 16:50

Diyarbakır vaka artış hızında Türkiye genelinde 2’inci sırada mı?

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Diyarbakır’da artan vaka sayısı ve vaka artış hızında Diyarbakır’ın Türkiye genelinde 2’inci sırada olduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı

Diyarbakır vaka artış hızında Türkiye genelinde 2’inci sırada mı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında atılan “normalleşme” adımlarının ardından kentteki vaka sayısındaki artışı Meclis gündemine taşıdı.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, konuya ilişkin Diyarbakır Tabip Odası'nın yaptığı açıklamanın hatırlatıldığı önergede, "Özellikle son on günde bir artış ile beraber 20’si yoğun bakımda olmak üzere 200’ü geçkin koronavirüs hastası bulunmaktadır. Vaka artış hızında Diyarbakır’ın Türkiye genelinde 2’inci sırada olduğu iddia edilmektedir" denildi.

SORULAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verilen önergede şu sorulara yer verildi.

►Diyarbakır’da şu ana kadar kesin olarak kaç kişiye korona virüs tespiti konulmuştur? Bu kişilerden kaçı yaşamını yitirmiştir? Yaşamını yitirenler arasındakilerin kaçı sağlık çalışanıdır?

►Diyarbakır’ın vaka artış hızında Türkiye 2'ncisi olduğu iddiaları doğru mudur?

►Vaka artış hızının son on günlük süreçte Diyarbakır’da en yüksek vaka sayısını yakaladığı göz önüne alınarak Diyarbakır için tedbirlerin sıkılaştırılması, gerekli önlemlerin alınması için ne gibi politikalar üretilecektir?

►Normalleşme adımlarının hayata geçirildiği bugünlerde hala günde ortalama olarak bin yeni vakanın ortaya çıkmasının gerekçesi nedir? Avrupa ülkeleri arasında hasta artış hızına göre üçüncü sırada yer alan Türkiye’nin normalleşme sürecine hazır olduğunu düşünüyor musunuz?

►Normalleşme süreci içerisinde gerekli tedbirler alınmadığı sürece ikinci bir dalganın başlayacağı bilim kurulu üyeleri tarafından ve birçok uzman tarafından dile getiriliyorken bu adımların daha kontrollü atılması ve ikinci bir dalganın başlamaması için ne gibi tedbirler alınacaktır?”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız