birgün

9° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 03.06.2020 16:50

Diyarbakır vaka artış hızında Türkiye genelinde 2’inci sırada mı?

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Diyarbakır’da artan vaka sayısı ve vaka artış hızında Diyarbakır’ın Türkiye genelinde 2’inci sırada olduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı

Diyarbakır vaka artış hızında Türkiye genelinde 2’inci sırada mı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında atılan “normalleşme” adımlarının ardından kentteki vaka sayısındaki artışı Meclis gündemine taşıdı.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, konuya ilişkin Diyarbakır Tabip Odası'nın yaptığı açıklamanın hatırlatıldığı önergede, "Özellikle son on günde bir artış ile beraber 20’si yoğun bakımda olmak üzere 200’ü geçkin koronavirüs hastası bulunmaktadır. Vaka artış hızında Diyarbakır’ın Türkiye genelinde 2’inci sırada olduğu iddia edilmektedir" denildi.

SORULAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verilen önergede şu sorulara yer verildi.

►Diyarbakır’da şu ana kadar kesin olarak kaç kişiye korona virüs tespiti konulmuştur? Bu kişilerden kaçı yaşamını yitirmiştir? Yaşamını yitirenler arasındakilerin kaçı sağlık çalışanıdır?

►Diyarbakır’ın vaka artış hızında Türkiye 2'ncisi olduğu iddiaları doğru mudur?

►Vaka artış hızının son on günlük süreçte Diyarbakır’da en yüksek vaka sayısını yakaladığı göz önüne alınarak Diyarbakır için tedbirlerin sıkılaştırılması, gerekli önlemlerin alınması için ne gibi politikalar üretilecektir?

►Normalleşme adımlarının hayata geçirildiği bugünlerde hala günde ortalama olarak bin yeni vakanın ortaya çıkmasının gerekçesi nedir? Avrupa ülkeleri arasında hasta artış hızına göre üçüncü sırada yer alan Türkiye’nin normalleşme sürecine hazır olduğunu düşünüyor musunuz?

►Normalleşme süreci içerisinde gerekli tedbirler alınmadığı sürece ikinci bir dalganın başlayacağı bilim kurulu üyeleri tarafından ve birçok uzman tarafından dile getiriliyorken bu adımların daha kontrollü atılması ve ikinci bir dalganın başlamaması için ne gibi tedbirler alınacaktır?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol