birgün

13° HAFİF YAĞMUR

Diyeti tiye alarak zayıfladı

Geçtiğimiz yıl sosyal medyada gün be gün yayınlayarak sürdürdüğü ve 100 günde 17 kilo vererek başarıyla tamamladığı zayıflama macerasını "Eyvah Zayıflıyorum“ başlığı altında kitaplaştıran Mizah Yazarı Erdinç Utku, "Zayıflama çabası zorlu bir süreç. Bunun olumlu sonuçlanmasında mizahın büyük katkısı oldu“ diyor.

AVRUPA 14.11.2021 12:42
Diyeti tiye alarak zayıfladı
Abone Ol google-news

GÜRSEL KÖKSAL / FRANKFURT

Kendi geliştirdiği "mizahla zayıflama" konseptiyle geçtiğimiz yıl 100 günde 17 kilo veren Mizah Yazarı Erdinç Utku, zayıflama sürecini öncesi ve sonrasıyla anlattığı kitabı "Eyvah Zayıflıyorum"u Frankfurt‘ta tanıttı.

Frankfurt Haziran Kültür Evi‘nde gerçekleştirilen kitap tanıtım ve imza gününe katılan Utku, hem kendisi, hem birbiriyle sürekli çelişen beslenme ve "zayıflatma" uzmanları, hem de bu konuyu milyarlarca dolarlık bir ticari alana dönüştüren "zayıflama sektörü"yle dalga geçerek kaleme aldığı kitabıyla ilgili olarak, "Aslında burada yeni bir şey yok. Herkesin bildiği sırları uygulayarak zayıfladım. O süreçte herşeyi yedim, ama ölçülü yedim. Ama benim yaptığım şey 'diyet‘ değil, 'tiyet‘ oldu. Diyeti, tiye alarak zayıfladım. Kitapta bunları anlatıyorum" dedi.

diyeti-tiye-alarak-zayifladi-943950-1.

"Zayıflama" çabasının zorlu bir süreç olduğunu kaydeden ve "Bu süreçin olumlu sonuçlanması için mizahın büyük yararı oldu. Bunu ben bizzat yaşayarak, kanıtladım" diyen Utku, kitabının bir "zayıflama kılavuzu" olarak görülmemesi gerektiği uyarısında da bulundu. Kitaptaki önerileri uygulamayı düşünen okurlarını önce kendi doktorlarına ya da beslenme uzmanlarına danışmaya davet eden Utku’nun uyarısı şöyle: "Yazar ve yayıncı, bu kitabın içeriğinden, doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılması ve uygulanması sonucunda ortaya çıkabilecek kişisel ya da diğer türlü kayıp ve risklerin sorumluluğunu kabul etmemektedir."

Belçika‘nın başkenti Brüksel‘de yaşayan Yazar Erdinç Utku, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği ve önce 50 günde 10 kilo, ardından da 100 günde 17 kilo vererek ve 365’nci günde de 20 kiloda istikrarı yakalayarak, başardığı zayıflama sürecini güncel olarak sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla interaktif hale getirmiş, ardından bütün bunları "Eyvah Zayıflıyorum" başlığı altında kitaplaştırmıştı.

Usta karikatürist Öznur Kalender‘in çizgileriyle zenginleştirilmiş olan ve ünlü gazeteci Prof. Dr. Haluk Şahin‘in özsözünü yaptığı kitap, geçtiğimiz haziran ayında çıktı, birinci baskısının kısa sürede tükenmesi üzerinde iki ay sonra ikinci baskısı yapıldı. Pandemi sürecindeki kapanma ve hareketsizliğin Türkiye’de ortalama kişi ağırlığında 6,6 kilo artışına neden olduğunu kaydeden Utku, kitabın bu başarısının kendisi için bir sürpriz olmadığını belirtiyor.

diyeti-tiye-alarak-zayifladi-943951-1.

Frankfurt’taki toplantısından önce da Ankara, İzmir, Brüksel, Berlin ve Londra’daki söyleşi ve imza günlerine katılan Utku’nun Avrupa’nın çeşitli kentlerini kapsayan "Eyvah Zayıflıyorum" turnesi devam ediyor.

1966 yılında Tokat’ta doğan Erdinç Utku, 1985 yılında adım attığı mizah yazarlığı serüveninde Gırgır, Fırt, Gümgüm ve Solak gibi dergilere mizahi yazılar ve televizyonlara skeçler yazdı. ODTÜ Gülmece Topluluğu’nun kurulmasına öncülük etti. 4 kitap, 1 çizgi roman senaryosu, 11 komedi ve 3 çocuk oyununa imza attı. Belçika’da 2004 yılında yayın hayatına başlayan Binfikir Gazetesi ve internet sitesinin kurucuları arasında yer alan Utku, yaşamını sürdürdüğü Belçika’da yazıp yönettiği oyunlarla toplumsal sorunları sahneye taşıyor

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun