birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

Doğalgazda toptan satış tarifesi değişti: Faturalar artacak

BOTAŞ sanayide tüketilen gazın fiyatını artıracak formül değişikliğine gitti. Bir sektör uzmanı yeni fiyatlama formülünü "örtülü zam" olarak nitelendirdi.

EKONOMİ 30.09.2022 20:58
Doğalgazda toptan satış tarifesi değişti: Faturalar artacak
Abone Ol google-news

BOTAŞ bugün yayımladığı Ekim ayı tarifesinde konut ve elektrik üretimi için doğalgaz fiyatını değiştirmedi, ancak büyük sanayide kullanılan gazın fiyatını yüzde 4.9 ile yüzde 37 arasında artıracak yeni bir fiyatlama formülü getirdi.

Ayrıca konaklama tesisleri, yani oteller için yeni bir abone grubu oluşturularak bu tesislerin kullandığı doğalgazın fiyatı yüzde 25 artırıldı.

BOTAŞ tarafından yayımlanan tarifeye göre büyük sanayi tesislerini temsil eden Kademe-2 abonelerin tükettiği doğalgazın yüzde 40'ı artık EPİAŞ'taki doğalgaz piyasasında belirlenen günlük referans fiyata (GRF) göre faturalandırılacak.

Büyük ölçekli sanayi kuruluşları arasında yer alan bazı madencilik alanları, rafineriler ve petrokimya tesisleri ise yarından itibaren tarifedeki sabit fiyata göre değil, artık tamamen GRF fiyatına göre faturalandırılacak.

ÖRTÜLÜ ZAM

Dünya'daki habere göre özel sektörden bir yetkili, yeni fiyatlama sistemini "örtülü zam" olarak nitelendirerek rafineri ve bazı alanlarda madencilik yapan büyük ölçekli tüketicilerin aynı tüketim için yaklaşık yüzde 37 daha yüksek fatura ödeyeceğini, diğer büyük sanayi için ise bu artışın yüzde 4.9 olduğunu söyledi.

Sistemdeki değişikliği "piyasa tabanlı, sürdürülebilir ve öngörülebilir fiyat yapısı" sunmak için yaptığını belirten BOTAŞ'ın açıklamasında formüldeki değişikliğin fiyatlara nasıl yansıyacağı hakkında bilgi yer almadı.

BOTAŞ tarafından açıklanan tariferinin dipnotlarında, "BOTAŞ'tan doğal gaz satın alan Kademe-2 müşterilerinden Altın, Alüminyum, Bakır, Bor, Çinko, Demir/Çelik, Gümüş, Krom, Kurşun ve Magnezyum üretimi ile Petrol Rafinerisi ve Petrokimya sektörlerinde faaliyet gösterenlerin 2022 Yılı Ekim ayı elektrik üretim amaçlı doğal gaz kullanımları haricindeki fiili tüketim miktarlarının tamamı için 2022 Yılı Eylül ayının 1'i (dâhil) ile 25'i (dâhil) arasında oluşan Günlük Referans Fiyatların (GRF) aritmetik ortalaması uygulanacaktır" denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol