birgün

25° AÇIK

Doğan Taşdelen son yolculuğuna uğurlandı

Ankara’nın merkez ilçesi Çankaya’nın eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi, Çankaya Belediyesi ve Kocatepe Camii'inde düzenlenen törenlerle son yolculuğuna uğurlandı.

GÜNCEL 13.07.2020 13:43
Doğan Taşdelen son yolculuğuna uğurlandı
Abone Ol google-news

Hayatını kaybeden Çankaya Belediye eski Başkanı Doğan Taşdelen, Ankara’da toprağa verildi.

Çankaya Belediyesi eski Başkanı Doğan Taşdelen için ilk olarak Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi ve Çankaya Belediyesi’nde tören düzenlendi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, babasının her zaman emekçinin yanında durduğunu ifade ederek, “12 Eylül’de işkencelerden geçen herkese sahip çıkmıştı” dedi.

Bodrum’da geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybeden Taşdelen, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Taşdelen için Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine milletvekilleri, belediye başkanları, çalışma arkadaşları katılarak ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilediler.

Cemevindeki törende taziyeleri eşi İlksen Taşdelen ile oğlu Çankara Belediye Başkanı Alper Taşdelen kabul etti. Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP milletvekilleri Bülent Tezcan, Ali Şeker, Erdoğan Toprak, Orhan Sarıbal, Ahmet Akın’ın yanı sıra eski milletvekilleri Eren Erdem, Aylin Nazlıaka da katıldı.

dogan-tasdelen-son-yolculuguna-ugurlaniyor-756000-1.

Cemevi'ndeki törende naaşı başında dualar okunan ve helallik istenen Doğan Taşdelen, 11 yıl belediye başkanlığı yaptığı Çankaya Belediyesi'nde düzenlenecek törene uğurlandı.

Taşdelen için Çankaya Belediyesi’nde düzenlenen anmaya birçok kurum ve siyasi parti çelenk gönderdi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yanı sıra CHP milletvekilleri, Çankaya Belediyesi çalışanları, sendika ve meslek odası temsilcileri katıldı. Taşdelen’in naaşı Çankaya Belediyesi zabıta memurları tarafından taşındı, karanfillerle karşılandı. Taşdelen için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve hayatı anlatıldı.

Çankaya Belediyesi çalışanlarından Nazmiye Yıldırıcı, Taşdelen’e atfen konuşma yaptı. Yıldırıcı Taşdelen ile çalışmanın onur verici olduğunu ifade ederek, “Onunla kalp kırmadan yıllarımızı geçirdik. Hiç yorulmadan çalıştık” dedi.

dogan-tasdelen-son-yolculuguna-ugurlaniyor-756001-1.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, babasına “Belediyene hoş geldin” diyerek, şunları söyledi:

“O sadece benim babam değildi, hepinizin babasıydı. Ben sadece babamı değil önderimi kaybettim. Onun çizdiği yoldan azimle yürümeye devam edeceğim. En büyük eseri Çankaya Belediyesi’ydi, sosyal demokrat belediyeciliğin örneğini verdi. Onun huzurunda daha fazla çalışacağıma söz veriyorum.”

“Doğan Taşdelen’i sevmek ezelinden, özgürlükten, Mustafa Kemal Atatürk’ten yana olmaktır. Hayatımda en fazla gururlandığım an, ikinci seçimi de kazandıktan sonra ‘Oğlum seninle gurur duyuyorum’ demesidir. Çok güzel bir insanı kaybettik, sadece babamı değil. Onun yüreğinin güzelliği çevresinde olan herkese yayılırdı. 12 Eylül’de işkencelerden geçen herkese sahip çıkmıştı. Hayatını yazıyordu. Az kalmıştı.“

Taşdelen başkasının emekçiden yana olduğunu ifade ederek, DİSK’in örgütlenmesi için elinden geleni yaptığını söyledi. Taşdelen babası için Can Yücel’in Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim şiirinden bir bölümü okudu.

CENAZE TOPRAĞA VERİLDİ

Doğan Taşdelen'in cenazesi daha sonra Kocatepe Camisi'ne götürüldü. Öğle vakti düzenlenen cenaze töreninde eşi İlksen Taşdelen ve oğlu Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen taziyeleri kabul etti.

Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile eski bakanlar, milletvekilleri, siyasetçiler ve yakınları katıldı.

dogan-tasdelen-son-yolculuguna-ugurlaniyor-756002-1.

Eski Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen'in cenazesi öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

DOĞAN TAŞDELEN KİMDİR?

1988-1999 yıllarında Çankaya Belediye Başkanı olan Doğan Taşdelen mevcut Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in babası. Taşdelen, DSP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu. Taşdelen ayrıca Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde Başbakanlık Müşavirliği görevini de yürüttü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol