birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 25.10.2020 19:58

Doktor Fauci: Aşının etkili olup olmadığını Aralık başında öğreneceğiz

Amerika’da Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi’nin başındaki isim Doktor Anthony Fauci, korona aşısının güvenli ve etkili olup olmadığının Aralık ayının ilk günlerinde netleşeceğini söyledi. Fauci, bununla birlikte aşının toplumun geneline uygulanmasının 2021’in sonuna doğru olacağını kaydetti.

Doktor Fauci: Aşının etkili olup olmadığını Aralık başında öğreneceğiz

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi'ni (FDA) yöneten Doktor Anthony Fauci, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Aşının güvenli ve etkili olup olmadığını Kasım ayının sonlarında, Aralık’ın başında öğreneceğiz” dedi.

VOA'nın haberine göre Fauci, toplumun önemli bir bölümünün aşı olmasının ise gelecek yılın ikinci ya da üçüncü çeyreğinden önce olmayacağını belirtti.

Birçok fima aşı için çalışma yürütüyor.

Geçen hafta içinde Pfizer ve Moderna yetkilileri aşı konusunda İlaç ve Gıda Dairesi FDA'den yetkililerle görüşmüştü.

Amerika’da yeni korona vakası konusunda Cuma günü rekor kırılmıştı. Ülke genelinde 84 binden fazla kişi virüse yakalanmıştı. Bu konuda eski rekor 16 Temmuz’da kırılmış, o gün 77,299 kişi virüse yakalanmıştı. Washington Üniversitesi araştırmacıları Şubat ayında virus nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 500 bine yükselebileceğini belirtiyor.Şu anda ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 230 bine yaklaşıyor.

Sağlık uzmanları ülke genelindeki vaka artışlarına havaların soğumasıyla insanların daha çok kapalı alanlara yönelmesini ve öğrencilerin okullarla kolejlere dönmesini gerekçe olarak gösteriyor.

ABD genelinde vaka sayısı 9 milyona yaklaşıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız