birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

Dolar güne yatay seyirle başladı

Dolar haftanın ikinci gününe 16,57 liradan, euro ise 17,53 liradan güne başladı. Geçtiğimiz Cuma BDDK kararının ardından düşüşe geçen döviz kurları haftaya yükselişle başlamış, gün içerisinde dalgalı seyire geçmişti.

EKONOMİ 28.06.2022 09:33
Dolar güne yatay seyirle başladı Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz hafta cuma günü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tüketici kredilerine yönelik aldığı karar sonrası döviz kurları düşmeye başladı.

BDDK kararının etkisiyle haftaya düşüşle başlayan döviz kurları yeni günde yatay seyrediyor.

İstanbul Kapalıçarşı'da 16,5760 liradan alınan dolar 16,5780 liradan, 17,53 liradan alınan euro ise 17,5370 liradan satılıyor.

Son kapanışta dolar 16,54 liradan, euro ise 17,53 liradan satılmıştı.

BDDK'NİN KREDİ KARARI

BDDK, ticari TL cinsi kredi kullanılabilmesi için şirketlerin döviz varlıklarını 15 milyon TL'nin üzerine çıkarmama şartı getirdi.

Halihazırda nakdi döviz varlığı 15 milyon TL üzeri olan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10'unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun