birgün

13° AÇIK

EKONOMİ 27.09.2021 09:45

Dolar haftaya tarihi zirveyle başladı

Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz indirim kararıyla TL karşısında yeniden yükselişe geçen dolar, yeni haftaya 8,89'luk yeni tarihi zirveyle başladı.

Dolar haftaya tarihi zirveyle başladı

AKP iktidarının hatalı politikaları nedeniyle Türk Lirası (TL) tarihinin en değersiz dönemlerinden birini yaşarken, dolar, Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz indirim kararının ardından yakaladığı ivmeyi sürdürüyor.

Dolar/TL, haftaya 8.8995 ile başladı ve 2 Haziran’da gerçekleşecen 8.88’i aşarak tarihi zirveyi gördü.

Reuters’in aktardığına göre yabancılar zaten oldukça düşük seviyelerdeki Türkiye yatırımlarını daha da azaltma yönünde tüm TL ve TL cinsi yatırım araçlarında satış yönlü işlem yaptı. Yerel yatırımcılar ise 265 milyar dolar civarındaki döviz birikimlerinden kâr realizasyonu yada nakit TL ihtiyacı için 2 milyar dolara yakın seviyede döviz bozdurdu.

Bu hafta piyasalar Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Salı günü Finansın Geleceği toplantısında yapacağı konuşmaya odaklandı.

TCMB’nin siyasilerin de etkisinde kalarak tek bir faiz indirimi ile yetinmeyeceğini düşünen ekonomistler, indirim beklentilerini öne çekti. Ancak ekonomistler bu revizyonlarla birlikte TL’nin değer kaybı nedeniyle Türkiye ekonomisine yönelik risklerin arttığını da belirtiyorlar. Bankacılara göre en önemli risk ise TL’nin değer kaybı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol