birgün

22° AÇIK

EKONOMİ 01.07.2020 09:10

Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL 6,84-6,85 bandında işlem görmeye devam ediyor

Dolar ne kadar oldu?

ABD Merkez Bankası(Fed) tutanaklarının izleneceği yeni güne dolar/TL kuru 6,84-6,85 seviyesinden yatay seyirde başladı.

İstanbul serbest piyasada dolar 6,8550 liradan, avro 7,6940 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 6,8530 liradan alınan dolar, 6,8550 liradan satılıyor. 7,6920 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 7,6940 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 6,8560 lira, avronun satış fiyatı ise 7,6880 lira olmuştu.

JAPONYA'DA EKONOMİYE GÜVEN 11 YILIN DİBİNDE

Japonya'nın büyük imalatçılarının ekonomiye güvenleri 11 yılın en düşük seviyesine indi.

BOJ'un çeyrek dönemlerle yaptığı Tankan, büyük imalatçılar güven endeksi, araştırması, büyük imalatçıların Japon ekonomisine yönelik kötümserliklerinin Haziran'da sona eren 3 ayda daha da derinleştiğini ortaya koydu.

Tankan anketine göre büyük imalatçılar güven endeksi Haziran'da 11 yılın en düşük seviyesi olan -34 puana geriledi. Mart'ta açıklanan son Tankan anketinde endeks -8 olmuştu. Ekonomistler, Haziran sonu Tankan endeksinin -31 olmasını bekliyorlardı.

Anket, endeksin gelecek 3 ayda -27 seviyesine toparlanmasının beklendiğini de gösterdi.
Tankan'a göre büyük şirketlerin Mart 2021'de sona erecek mali yılda sermaye harcamalarında yapmayı planladıkları artış ise, ekonomistylerin yüzde 2,1 olan medyan beklentilerinin üzerinde yüzde 3,2 seviyesinde gerçekleşti.

Çin'de Caixin PMI son 6 ayın en hızlı büyümesini gösterdi, ancak ihracat zayıf ve istihdam kayıpları arttı.

New York Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin “sağlıklı olmanın çok uzağında” olduğunu söyledi ve Koronavirüs pandemisinin neden olduğu krizden tamamen toparlanmasının yıllar almasının muhtemel olduğunu söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız