Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından tarihi zirve seviyesini yeniledi. Kur, 28,9535 seviyelerinden işlem görüyor. Euro/TL ise 31,7980'den fiyatlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi
Dolar/TL'de yeni rekor seviye
Fotoğraf: Depophotos

Dolar/TL, yaklaşık üç aydır devam eden günlük sınırlı yükseliş eğilimine devam ederek yeni tarihi zirvesini 28,9535 ile gördü.

Döviz kurları haftanın üçüncü gününe de yüksek başladı. Dün yatay seyreden dolar/TL, günü önceki kapanışının hemen altında 28,9080'den tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne ise değer kazancıyla başlamasının ardından yüzde 0,1 artışla 28,9535'ten işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yatay seyirle 31,7980'den, sterlin/TL yüzde 0,1 değer kazancıyla 36,7470'ten satılıyor.

Dolar endeksi ise bugün 102,5 ile yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesini test etmesinin ardından şu sıralarda önceki kapanışına paralel 102,8 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) şahin politikalarının sonuna geldiğine yönelik beklentilerin güçlenmeye devam ettiğini, Fed'in enflasyonla mücadele kapsamında attığı adımların fiyatlar üzerindeki etkisini artırmayı sürdürdüğünü belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Bankanın gelecek iki toplantıda politika faizini sabit tutmasına kesin gözüyle bakılırken, Fed'in yüzde 40 ihtimalle martta faiz indirimlerine başlayabileceği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte Bankanın enflasyondaki gidişatı bir süre daha izleyebileceği ihtimali de fiyatlamalara yansıyor, ilk faiz indiriminin yüzde 90 ihtimalle haziran toplantısında yapılabileceği öngörülüyor.

Öte yandan, bugün açıklanan verilere göre Türkiye'de dış ticaret açığı ekimde 7,9 milyar dolar oldu.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın açıklamalarının, yurt dışında ise Almanya'da enflasyon ve ABD'de büyüme verileriyle birlikte Fed yetkililerinin açıklamalarının takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 102 seviyesinin destek, 103 ve 105'in direnç konumunda olduğunu kaydetti.