birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Dolar/TL haftanın son gününde yatay seyrini sürdürüyor

Dolar/TL dün yüzde 0,1 azalışla 18,6174'ten kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6080'den işlem görüyor.

EKONOMİ 04.11.2022 09:23
Dolar/TL haftanın son gününde yatay seyrini sürdürüyor Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

İstanbul serbest piyasada dolar 18,6080 liradan, Euro 18,1930 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,6060 liradan alınan dolar 18,6080 liradan satılıyor. 18,1910 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 18,1930 lira olarak belirlendi.

Dün, doların satış fiyatı 18,6160 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 18,2110 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR ABD'NİN İSTİHDAM VERİLERİNE ODAKLANDI

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izlerken, bugün gözler ABD'de açıklanacak istihdam raporuna çevrildi.

ABD'de ekonomik aktivitenin hala güçlü seyrettiğine yönelik makroekonomik veriler Fed'in aralıkta 75 baz puan artırabileceği beklentilerini desteklerken, tahvil ve hisse senedi piyasalarında satış ağırlıklı bir seyrin hakim olduğu görülüyor.

Enflasyon ve resesyon ikilemi arasında kalan gelişmiş ekonomilerde, enflasyon endişesinin yeniden ağır basması dikkati çekerken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi de tekrar 3 aylık hazine bonosu getirisinin üzerine çıktı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in aralıkta 50 baz puan faiz artıracağına ilişkin beklentiler yüzde 47 seviyesine gerilerken, bankanın yüzde 53 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Avrupa tarafında, dün İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3’e yükseltirken, pay piyasalarında karışık bir seyir izlendi.

BoE'nin açıklamasında, ülkenin gelecek iki yıl boyunca resesyonda kalabileceği vurgulanırken, nihai faiz oranın da piyasadaki fiyatlamaların altında olmasının beklendiği aktarıldı.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri sözle yönlendirmelere devam ederken, ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu kontrol altına almak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Lagarde, faiz artırımda hala önemli bir yol kat etmeleri gerektiğine değinerek, bilanço küçültmek de dahil ekstra adımları da atabileceklerini belirtti.

Asya borsalarında, haftanın son işlem gününde oynaklığın yüksek seyrettiği görülüyor. Hafta başında 2009'dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştiren Hang Seng endeksi, bu seviyede etkisini artıran alımların devam etmesiyle önceki hafta kapanışına göre yüzde 11'den fazla yükseldi.

Çin'de "sıfır Covid-19" politikasında gevşemeye gidilebileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle Çin ve Hong Kong borsasında yükseliş eğilimi hız kazandı.

Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise Almanya'da fabrika siparişleri ile

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

►10.00 Almanya, eylül ayı fabrika siparişleri

►11.55 Almanya, ekim ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI

►12.00 Euro Bölgesi, ekim ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI

►13.00 Euro Bölgesi, eylül ayı ÜFE

►14.30 Türkiye, ekim ayı reel efektif döviz kuru

►15.30 ABD, ekim ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol