birgün

21° AÇIK

Dolar ve avroda son durum (13 Ocak 2022)

Dolar güne 13.60 lira avro ise 15.60 lira seviyelerinde başladı. Dolar kurundaki yükseliş yüzde 3'ün üzerini gördü.

EKONOMİ 13.01.2022 13:47
Dolar ve avroda son durum (13 Ocak 2022)
Abone Ol google-news

Dolar 13,60 sevilerinde işlem görürken, avro 15.60’ı aştı.

Canlı piyasa ekranında dolar 13,60 TL civarında, avro ise 15,60 liradan güne başladı. Gün içinde bir yükselen bir düşen dolardaki yükseliş yüzde 3.23'ü aştı.

Küresel piyasalarda dolar, beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma yanlısı politikasını değiştirmek için yeterli olmayacağı beklentisiyle geriledi. Dolar endeksinde yüzde 1’i aşan gerileme görüldü. Dolar/TL’de dün akşamki gerileme ise yüzde 4’ü aştı.

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen iyimserlik dün akşam en çok TL’ye yansırken, bankacılar bu gelişmeyi kamu tarafından uygulanan politikalar nedeniyle piyasalardaki hacimlerin oldukça düşük kalmasına bağladı.

Normalde işlem hacimleri yılın ilk haftası itibarıyla artış gösteriyor. Ancak TCMB verilerine bakıldığında döviz piyasası işlem hacminin geçmiş yılların yarısı seviyesinde kalmaya devam ettiği görülüyor.

TL’nin sürekli artan negatif getiri etkisi ve enflasyonda daha da yükseliş yaşanabileceği beklentisiyle dolar/TL geçen hafta 14 seviyesine doğru yükseliş yaşamıştı. Bu yükseliş kurun TCMB’nin resmi olarak açıklanan ve açıklanmayan müdahaleleri ile 18.4’ten 10’a yakın seviyelere kadar düşmesinin ardından gelmişti.

Kur yaklaşık son bir haftadır 13.8 civarında yatay bir seyir izlemiş ve oynaklıkta yükseldiği rekor seviyelerden sınırlı gerileme görülmüştü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun