birgün

25° AZ BULUTLU

EKONOMİ 09.12.2019 09:22

Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

İstanbul serbest piyasada dolar 5,7810 liradan, avro 6,3950 liradan haftaya başladı.

Kapalıçarşı'da 5,7790 liradan alınan dolar, 5,7810 liradan satılıyor. 6,3930 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 6,3950 lira olarak belirlendi.

Cuma günü kapanışta doların satış fiyatı 5,7650 lira, avronun satış fiyatı ise 6,3850 lira olmuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Cuma günü kredi notunun teyit edilmesi ve görünümün durağana çekebilmesi yönünde beklentiler bulunuyordu. Bu beklentinin gerçekleşmemesi dolar/TL’de yaşanan yükselişte belirleyici oldu. Son olarak 4 Kasım’da Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirirken, BB- olan notunu teyit etmişti.

Merkez bankalarının faiz kararları bekleniyor

Haftanın en önemli merkez bankası toplantıları Türkiye, ABD ve Avrupa Merkez Bankası toplantıları olacak. Foreks anketinde TCMB'nin faizi 150 baz puan indireceği tahmini oluşurken, Fed ve ECB'den bir değişiklik kararı çıkması beklenmiyor. Fed'in kararı çarşamba akşamı TCMB ve ECB'nin kararı perşembe günü gelecek.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Almanya, ekim ayı dış ticaret dengesi

14.30 Türkiye, TCMB beklenti anketi

12.30 Avro Bölgesi aralık ayı yatırımcı güven endeksi

Kaynak: AA, Sözcü

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız