birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Dolardan cuma rekoru: 9,98 TL

Rekor üstüne rekor kıran dolar/TL kuru haftanın son işlem gününde de tarihi zirvesini gördü. Dolar, 9,98'e ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Avro ise 11,40 seviyelerinde işlem görüyor.

EKONOMİ 12.11.2021 09:00
Dolardan cuma rekoru: 9,98 TL
Abone Ol google-news

TL'nin yaşadığı değer kaybı hız kesmeden devam ediyor.

Dolar/TL, ABD enflasyon verisinden sonra doların kuvvetlenmesi ve gelişen piyasa para birimlerinin genelini baskılamasıyla haftanın son işlem gününde de zirveyi yeniledi. Kur, 9,98 seviyesini de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL'de son 3 günde kaydedilen yükseliş yaklaşık yüzde 2,5 oldu.

Sabah saatlerinde, gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı en çok değer kaybeden Türk Lirası oldu.

Doların seyrinde son dönemde ABD'de beklentileri aşan ve 31 yılın en hızlı yükselişini kaydeden enflasyon etkili oldu. Türkiye özelinde Kasım ve Aralık ayı için sıkılaşan dış ödeme takvimi ve yaklaşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı fiyatlamalarda öne çıktı.

11,4150 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 11,4170 lira olarak belirlendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol