birgün

24° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 08.10.2018 10:54

Dolunay Soysert’in tek kişilik oyunu “Kul”, 16 Ekim'de sahnelenecek

Dolunay Soysert’in tek kişilik oyunu “Kul”, 16 Ekim'de sahnelenecek

Seray Şahiner’in, aynı adlı ödüllü romanından uyarladığı “Kul” oyunu tiyatroseverleri; Dolunay Soysert’in hayat verdiği Mercan’ın hayallerine, umutlarına ve hayal kırıklıklarına ortak ediyor. Tek kişilik “Kul” oyunu, 16 Ekim Salı akşamı 20.30’da TOY İstanbul’da!

Mercan, sayfalardan çıkarmışçasına canlı bir karakter... Görülmeden yaşayan, gördüklerinden bir yaşam kurma özlemiyle Mercan, tiyatroseverleri hem hüzünlü hikâyesini dinlemeye hem de kendisiyle birlikte İstanbul’u bir umut haritası eşliğinde yeniden keşfetmeye çağırıyor. Arnavut kaldırımlarından havalanıp cemevlerine, camilere, kiliselere varan; dilek ağaçlarına bağlanmış çaputlarla rüzgara salınmış umutlar… “Kul”da, insan eliyle kurulmuş çelişkilerin ancak Tanrı eliyle değişebileceğine inananlar, dayanacak kimsesi olmayınca ayakta duramayanlar, dünyaya gölgesinden başka kök salamayanlar, ölülerden başka can yoldaşı bulamayanlar konuşuyor.

dolunay-soysert-in-tek-kisilik-oyunu-kul-16-ekim-de-sahnelenecek-517868-1.

Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülü sahibi, deneyimli tiyatro oyuncusu Dolunay Soysert, “Kul”da çarpıcı oyunculuğuyla büyük beğeni topluyor. TOY İstanbul ve id İletişim’in ortak yapımcılığında sahnelenen “Kul” oyunu, Seray Şahiner’in aynı adlı son romanından uyarlandı. “Hanımların Dikkatine” kitabıyla 2012 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, “Antabus” oyunuyla ise 2016 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü kazanan başarılı yazar Şahiner “Kul”u, aynı adlı romanından yola çıkarak tiyatro metni olarak yazdı. Yazar, “Kul” adlı kitabıyla Orhan Kemal Roman Ödülü’ne de değer görüldü.

dolunay-soysert-in-tek-kisilik-oyunu-kul-16-ekim-de-sahnelenecek-517869-1.

Yönetmen koltuğunda Mert Öner’in oturduğu oyunun dekor ve kostüm tasarımını Özlem Karabay, ışık tasarımını ise Ayşe Ayter yaptı.

16 Ekim 2018 Salı akşamı 20.30’da TOY İstanbul’da sahnelenecek tek perdelik “Kul” oyununun biletleri, Biletix’ten ve her gün 14.00’ten itibaren açık olan TOY İstanbul gişesinden temin edilebilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız