birgün

0° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 01.12.2021 06:59

Döviz kuru yükseldikçe ilaç krizi de derinleşiyor

Döviz kuru yükseldikçe ilaç krizi de derinleşiyor

HABER MERKEZİ

Artan döviz kuru ve yanlış uygulamalar nedeniyle ilaç krizi gün geçtikçe daha da derinleşiyor. Eczacılar ve meslek odalarına göre 650’den fazla ilaç bulunamıyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK), bazı kritik ilaçlara erişimin zorlaştığı yönündeki iddialar üzerine denetimler sonucunda, 54 ecza deposu ve 261 eczanenin fiili stok durumları ile İlaç Takip Sistemi kayıtları arasında uyumsuzluk olduğu tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “İlaç üretim tesislerinin, eczanelerin ve ecza depolarının fiili stoklarıyla İTS kayıtlarının uyuşması, ilaç tedarik sisteminin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıyor. Söz konusu eczaneler hakkında idari işlem başlatıldı.” Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ise SGK’nin Covid-19 kapsamında uzattığı bazı ilaç raporlarının yıl sonu itibarıyle süresini sonlandırma kararı aldığını bildirdi. Saydan, yurttaşların 31 Aralık’a kadar hastanelere gidip ilaç raporlarının yenilemesi gerektiğini kaydetti: “Bunların arasında büyüme hormonları, diyaliz ilaçları, romatizma benzeri hastalıklarda kullanılan biyolojik ilaçlar, göz damlalarını raporlu temin eden vatandaşlarımızın, yıl sonuna kadar hastaneye giderek raporlarını yenilemeleri gerekmekte. Üzülerek bildirmek isteriz ki vatandaşlarımız raporlarını yenilemedikleri takdirde, sene başından itibaren eczanelerimizden bu tür ilaçları alamayacaklar. Bu durum eczanelerimizden kaynaklı bir durum değil, uygulama değişikliği nedeniyle.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol