birgün

18° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.09.2019 16:42

Dr. Bülent Şık 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

Dr. Bülent Şık 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

Sağlık Bakanlığının kamuoyuna duyurmadığı kanser raporunu kamuoyuna açıkladığı için yargılanan Gıda Mühendisi Bülent Şık'ın davasında karar duruşması görüldü. Yasaklanan bilgileri temin etmek ve açıklamak suçlamalarından beraat eden Bülent Şık, göreve ilişkin bilgilerin açıklanması suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bülent Şık hükmün geri bırakılmasını kabul etmedi. Şık, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın bireysel tercihlerden ziyade yaşadığımız çevre ile ilgili olduğunu savunmasında vurgularken çocuklarda riskin 10 kat fazla olduğunu ifade etti.

Evrensel'in haberine göre; İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Bülent Şık'a destek olmak üzere çok sayıda kişi Çağlayan'daki adliyeye geldi.

ŞIK: SESSİZ KALMASI SAĞLIK BAKANLIĞININ İŞLEDİĞİ SUÇU BÜYÜTÜYOR

Bülent Şık, savunmasında "Bir kamu kurumu olan bakanlık, böylesine geniş bir kamu kesimince dile getirilen bir talebi nasıl sessizlikle karşılar anlamak güç. Sessiz kalması Sağlık Bakanlığının işlediği suçu büyütüyor. Toksik ve kanserojen kimyasallardan kaynaklanan çevre kirliliği başta çocuklar olmak üzere, insan ve doğal hayatın sağlığına yönelik olarak ciddi bir risk oluşturur ve bu riski bertaraf etmek için ilgili kamu kurumlarının gereken tedbir ve güvenlik önlemlerini alma yükümlülüğü vardır. Bu yükümlülüğü yerine getirmemek, (ceza yasasında böyle bir suç tanımı var mı bilemiyorum ama) açıkça ve bilinçli bir şekilde insanları tehlikeye atma suçunu işlemek olarak görülmelidir. Ben bu suçu işlemedim, o nedenle beraatımı talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Bülent Şık'ın savunmasından sonra avukat Can Atalay söz aldı. Atalay, müvekkilinin ekolojik yıkımdan bahsettiğini vurgulayarak, "Sadece biz değil tüm dünya kamuoyunun gündemi bu” dedi. Atalay "Bülent Şık, nitelikli bir vatandaşlık ödevi uygulamasında bulunmuştur. Bunu, sizin ya da benim bilemeyeceğimiz teknikleri kullanarak, tespitler yaparak gerçekleştirmiştir. Kamu idaresi görevlileri hangi fabrikanın nehirlere atık su akıttığını, hangi yasak pestisitlerin kullanıldığını biliyor. Gereğini yerine getirmiyorlarsa suçu burada aramak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Avukat Tora Pekin de ifade özgürlüğünün ancak acil bir kamu faydası olması halinde sınırlandırılabileceğini belirterek burada sınırlamayı gerektirecek bir şey yok dedi. Antalya ve Ankara barolarını temsilen söz alan avukatlar da Bülent Şık’ın beraatini talep ettiler.

Mahkeme heyeti, Bülent Şık'ın "yasaklanan bilgileri temin etmek ve açıklamak" suçlamalarından beraatine karar verdi. Şık, "Göreve ilişkin bilgilerin açıklanması" suçlamasından ise 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bülent Şık hükmün geri bırakılmasını kabul etmedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol