birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Drone ile görüntülendi: Marmara’daki müsilaj geri mi dönüyor?

Marmara Denizi üzerinde drone ile yapılan çekimler, geçen yıl ortaya çıkan müsilaja benzer maddelerin deniz yüzeyinde yeniden oluştuğunu gösteriyor.

ÇEVRE 27.04.2022 10:50
Drone ile görüntülendi: Marmara’daki müsilaj geri mi dönüyor?
Abone Ol google-news

İstanbul sahillerinde müsilaj olduğu yönünde tedirginlik yaratan maddeler deniz yüzeyinde oluşuyor. DHA’nın Tuzla açıklarında aynı noktada bir gün arayla çekilen görüntüler, maddelerin hızla arttığını gösteriyor.

Marmara’daki müsilajın Tuzla ve Kadıköy sahillerinde önceki gün yeniden ortaya çıktığı ileri sürülmüştü. İstanbul'da deniz yüzeyinde kirlilik yaşanan çeşitli noktalardan numune alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, dün yapılan açıklamaya göre müsilaj (deniz salyası) bulgusuna rastlamamıştı.

Ancak DHA’nın drone ile çektiği görüntüler, deniz yüzeyinde müsilaja benzer maddelerin yeniden oluşmaya başladığını gösteriyor.

Bir gün arayla çekilen görüntülerde, maddelerin hızla oluştuğu fark ediliyor.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Üzgünüm şu an Marmara Denizi'nin farklı bölgelerinde yüzeyde müsilaj görünür durumda. Müsilajın çok farklı formları var. Bilimsel olarak 10 tane en az müsilaj tipi var. Şu an yüzeyde gördüğümüz krem kıvamındaki müsilajı görüyoruz" demişti.

drone-ile-goruntulendi-marmara-daki-musilaj-geri-mi-donuyor-1008730-1.

drone-ile-goruntulendi-marmara-daki-musilaj-geri-mi-donuyor-1008731-1.

(DHA, AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol