Dünya sağlık Örgütü, çalışanlarının 2018 ve 2020 yıllarındaki Ebola salgını sırasında Kongo 'da 100'den fazla kadına cinsel istismarda bulunması nedeniyle bu kişilere 250'şer dolar ödediği belirtildi.

Kaynak: AA
DSÖ, çalışanlarının cinsel istismarda bulunduğu Kongolu kadınlara 250'şer dolar ödedi
Fotoğraf: AA

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), aralarında kendi personelinin de olduğu sağlık çalışanlarının cinsel istismarına uğrayan Kongolulara 250'şer dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı.

Ebola salgını sırasında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki (KDC) 100'den fazla kadının DSÖ çalışanları ve diğer görevliler tarafından cinsel istismara uğramasının ortaya çıkması sonrası, bu kişilere para ödendi.

Ülkeye martta skandalı soruşturmak için giden ekibe öncülük eden doktor Gaya Gamhewage'nin raporunda, istismara uğrayan en az 104 kadının her birine 250 dolar verildiği ifade edildi.

Raporda, istismara uğrayan bir kişinin yaptığı doğumda engelli bir çocuk dünyaya getirdiği ve çocuğun özel tedaviye muhtaç olduğu aktarıldı.

KDC'de 2018 ila 2020 yıllarındaki Ebola salgını sırasında, DSÖ çalışanlarının çok sayıda kadına cinsel istismarda bulunduğu iddia edilmişti.

DSÖ'nün, "çalışanlarının, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde kadınlara cinsel sömürü ve istismara karıştığı" iddiaları üzerine kurduğu bağımsız soruşturma komisyonu, ülkedeki Ebola salgını döneminde 83 cinsel istismar vakası tespit etmişti.