birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.10.2021 17:23

DSÖ: Covid-19'dan 180 bin sağlık çalışanı öldü

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgının başlangıcından bu yana bütün dünyada ölen sağlık çalışanlarının sayısının 180 bini bulduğunu açıkladı.

DSÖ: Covid-19'dan 180 bin sağlık çalışanı öldü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu yıl Mayıs ayına kadar kendisine bildirilen 3,14 milyon koronayla bağlantılı ölüm üzerinde yaptığı çalışma sonucunda, Ocak 2020 ile Mayıs 2021 arasında koronavirüsten ölen sağlık çalışanlarının sayısının 80 bin ile 180 bin arasında olduğunu belirledi.

DSÖ koronayla bağlantılı ölenlerin sayısının ise gerçek sayıdan en az yüzde 60 daha az olduğunu kaydetti.

DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada “her sağlık sisteminin bel kemiğinin çalışanları” olduğunu belirterek, “COVID-19 bu sağlıkçı kadın ve erkeklere ne kadar bağımlı olduğumuzu ve bizi koruyan bu kişilerin kendileri korumasız olduğunda ne kadar zayıf olduğumuzu güçlü bir biçimde gösterdi” dedi.

DSÖ ölümlerin dışında sağlık çalışanlarının giderek artan bir kısmının yorgunluk, stres, gerginlik ve tükenmişlikten etkilenmeye devam ettiğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca sağlık çalışanlarının aşılanmasına öncelik verilmesini de istedi.

Geçen ayın sonuna kadar sağlık çalışanlarının beyte ikisi tam olarak aşılandı ama bu oran da bölgeden bölgeye önemli farklılıklar gösteriyor.

Tedros, “Afrika’da 10 sağlık çalışanından birden azı tam aşılarını olurken zengin ülkelerde tam aşılarını olanların oranı yüzde 80’i aştı” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol