birgün

16° AÇIK

DSÖ: Koronavirüs yarasalardan doğal yollarla bulaştı

Dünya Sağlık Örgütü, ABD'nin 'koronavirüsün kaynağının 'Vuhan'daki bir laboratuvar' olduğu iddiasına son noktayı koydu. DSÖ, koronavirüsün yarasalardan doğal yollarla bulaştığını ve Çin’deki hayvan pazarının virüsün yayılmasında rol oynadığını söyledi

DÜNYA 08.05.2020 15:40
DSÖ: Koronavirüs yarasalardan doğal yollarla bulaştı
Abone Ol google-news


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyayı etkisi altına koronavirüsün (Covid-19) kaynağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, virüsün Vuhan'daki bir laboratuvarda ortaya çıktığını iddia etmiş ve elinde konuyla alakalı deliller olduğunu öne sürmüştü.

DSÖ ise ABD’nin bu iddialara yönelik hiçbir kanıt göstermediğini vurguladı.

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüsün yarasalardan doğal yolla bulaştığını belirten DSÖ, Vuhan'da yer alan hayvan pazarının enfeksiyonun yayılmasında rolü olduğunu söyledi.

KORONAVİRÜSÜN KAYNAĞI TARTIŞMASI

dso-koronavirus-yarasalardan-dogal-yollarla-bulasti-728784-1.

Amerikan haber kanalı ABC News'e 3 Mayıs'ta konuk olan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı açıklamada, "Çin'in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Size bunun (Covid-19) Vuhan'daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim" iddiasında bulunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump da 1 Mayıs'ta, yeni tip koronavirüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak şu anda detay paylaşamayacağını öne sürmüştü.

Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIAID) Başkanı Dr. Anthony Fauci, "National Geographic" dergisine yaptığı açıklamada, bilimsel kanıtların virüsün yapay veya kasten manipüle edilemeyeceğine güçlü şekilde işaret ettiğini söylemişti.

ABD, İngiltere ve Avustralya'dan bilim insanları 17 Mart'ta "Nature" dergisinde yayımladıkları, “SARS-Cov-2’nin Köken Yakınlığı” başlıklı makalede, Covid-19'un insan hücrelerine tutunduğu kısımlarında doğal seçilimin izleri olduğu, dolayısıyla laboratuvarda üretilmiş olamayacağı sonucuna varmıştı.

DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan ise Washington yönetiminin iddialarını destekleyecek kanıtları DSÖ'ye iletmediğini ifade etmişti.

Covid-19'un kaynağının bilinmesinin virüsün gelecekteki kontrolü açısından kritik bir halk sağlığı bilgisi olduğunu vurgulayan Ryan, "Olguya dayalı çalışan her kurum gibi biz de virüsün kökenini gösteren her türlü bilgiye açığız. Eğer ABD'nin elinde bu konuda bilgi veya veri varsa bunu paylaşıp paylaşmamaya veya ne zaman paylaşacağına karar vermeli. DSÖ'nün bilgi yokluğunda hareket etme olanağı yok" değerlendirmesini yapmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol