birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 21.08.2020 17:40

Dünya basını, Erdoğan’ın doğalgaz müjdesini nasıl gördü?

Erdoğan'ın "Türkiye tarihindeki en büyük doğalgaz rezerv keşfi" duyurusu dış basında da yer buldu. Büyük yayınlar, açıklanan doğalgaz rezerv miktarının 'oyun değiştirici' olmadığı konusunda hemfikir.

Dünya basını, Erdoğan’ın doğalgaz müjdesini nasıl gördü?

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum” diyerek Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu, 2023'te halkın kullanımına sunulacağını açıkladı.

Erdoğan’ın yaptığı açıklama dış basında da yer buldu.

WASHINGTON POST

‘Türkiye Karadeniz açıklarında büyük doğal gaz rezervi keşfetti’ başlığı ile haberi duyuran Washington Post, Commerzbank döviz araştırma başkanı Ulrich Leuchtmann’ın "Türkiye için olumlu haber ancak bölgede bazıları için oyun değiştirici bir haber değil" açıklamalarına yer verdi.

Washington Post, Leuchtmann’ın yeni bir keşiften gaz çıkarmanın genellikle on yıl sürdüğünü ve yatırımcıların, bulgunun Türkiye'nin cari açığını ortadan kaldıracağı iddiasına şüpheyle yaklaştığını belirttiği görüşlerine de yer verdi.

Leuchtmann yaptığı açıklamada, ‘’Bulgu önemli olsa da, Doğu Akdeniz'deki diğer keşiflerden daha küçük. Bu, 850 milyar metreküp veya 30 trilyon metreküp doğal gaz tuttuğu tahmin edilen, Akdeniz'de keşfedilen en büyüklerinden biri olan Mısır'ın Zohr sahasının yalnızca üçte biri’’ dedi.

ASSOCİATED PRESS

dunya-basini-erdogan-in-dogalgaz-mujdesini-nasil-gordu-771613-1.

‘’Türkiye, Karadeniz açıklarında büyük doğal gaz rezervi keşfetti’’ başlığı ile haberi duyuran AP, bazı analistlerin değerlendirmelerine yer vererek ‘Bölgesel enerji merkezine dönüşebilecek bir keşif olmadığını belirtti ve Türkiye'nin, Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılına girdiği 2023 yılına kadar gazı çıkarmaya ve kullanmaya başlamayı umduğunu belirtti.

BLOOMBERG

"Erdoğan Karadeniz'in bugüne kadarki en büyük doğal gaz keşfini açıkladı" başlığı ile haberi veren Bloomberg, bir Çek yatırım bankası olan Wood & Company'nin petrol ve gaz kıdemli analisti Jonathan Lamb'dan değerlendirmelere yer verdi: ‘Şu anda soru bu gazın ne kadarının geri kazanılabilir olduğudur ”dedi. Bu henüz net değil. Pazarın gerçekten bilmek istediği şey, yılda ne kadar üretebilecekleri, ancak henüz bunu söyleyebilecek durumda olduklarını sanmıyorum. "

NEW YORK TIMES

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, Karadeniz kıyılarında ülkenin ithalata bağımlılığını hafifletmeye yardımcı olacak büyük bir doğal gaz rezervi bulunduğunu belirten NYT, Ulrich Leuchtmann’ın yorumlarına da yer verdi ve bölgenin Romanya'nın da gaz rezervleri bulduğu yere yakın olduğunu belirtti.