birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

SAĞLIK 19.05.2020 16:49

Dünya Tabipler Birliği Başkanı: Sınırlar açılırsa ikinci dalga gelir

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, Avrupa’da turizm sektörünü canlandırmak için sınırların yeniden açılması planlarına karşı çıktı

Dünya Tabipler Birliği Başkanı: Sınırlar açılırsa ikinci dalga gelir

Avrupa’da yaz tatili yaklaşırken sınırların yeniden açılması gündemde. Avrupa’da turizm sektörünü canlandırmak için sınırların yeniden açılması planlarına Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, karşı çıkarak, ikinci bir korona dalgasının yaşanabileceği uyarısını yaptı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bazı Avrupalı mevkidaşlarının bu yöndeki hazırlıklarına karşı çıkan Montgomery, “Alman hükümetine sınırları kapalı tutmasını öneriyorum. Her iki yöne de” dedi.


Almanya merkezli Funke Medya Grubunun konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Montgomery, Alman hükümetinin bu konuda “Sadece işin ekonomik yanını düşündüğünü ve sağlık açısından riskleri göz ardı ettiğini” söyledi.

“İnsanların evlerinde kalması, onlar açısından en iyisi olur” diyen Dünya Tabipler Birliği Başkanı, normal hayata dönüşün şu an için mümkün olmadığını ifade etti.

"İKİNCİ DALGA DAHA SERT OLUR"

Almanya’ya yeniden turistlerin gelmeye başlaması halinde enfeksiyon tehlikesinin artacağını kaydeden Montgomery, seyahat trafiğinin ikinci bir koronavirüs dalgasını tetikleyebileceğini ve olası bir ikinci dalganın da insanların birincide olduğu kadar dikkatli olmayacakları için daha sert geçeceği öngörüsünde bulundu.

Alman turistlerin en çok rağbet gösterdiği 10 Avrupa ülkesinin dışişleri bakanları ile dün bir video konferans gerçekleştiren Heiko Maas, adım adım normal hayata dönmek istediklerini ifade etmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız