birgün

14° PARÇALI BULUTLU

KADIN 28.09.2021 13:53

Duygu Delen davası: "Gerçekler açığa çıkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz"

Antep'te, şüpheli şekilde balkondan 'düşerek' hayatını kaybeden 17 yaşındaki Duygu Delen'in ölümüyle ilgili yargılanan sanık Mehmet Kaplan'ın yargılanmasına bugün devam edilecek.

Duygu Delen davası: "Gerçekler açığa çıkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz"

Antep'te, Mehmet Kaplan'ın yanında balkondan 'düşerek' şüpheli şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’in davasının görülmesine bugün devam edilecek. Dava öncesi açıklama yapan kadınlar, "Hiçbir cinayeti şüpheli bıraktırmayacağız. Gerçekler açığa çıkana kadar mücadele edeceğiz" dedi

Antep'in Şehitkamil ilçesinde, 13 Ağustos 2020 tarihinde 17 yaşındaki Duygu Delen’in şüpheli ölümüne ilişkin tutuklu sanık Mehmet Kaplan hakkında açılan davanın 5. duruşması Gaziantep 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Duruşma öncesi Gaziantep Demokratik Kadın Platformu, Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Gaziantep Adliyesi önünde açıklama yaptı. T24'ün haberine göre; geçen duruşmada cinayet şüphesine dair delillerin toplanması henüz tamamlanmamışken sanık Mehmet Kaplan'ın ev hapsi şartıyla tahliyesine karar verildiğini hatırlatan kadınlar, itiraz üzerine sanığın yeniden tutuklandığını ve mahkemenin etkin bir kovuşturma sürecini titizlikle yürütmek zorunda olduğunu belirtti.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Biz bu adliyede Duygu Delen için, Sezay Koçak için ve öldürülen bütün kadınlar için adalet mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Hiçbir kadın cinayetini şüpheli bıraktırmayacağız. Duygu Delen davasında gerçekler açığa çıkana dek mücadelemiz devam edecek."

***

NE OLMUŞTU?

13 Ağustos 2020 tarihinde Antep'in Şehitkamil ilçesine bağlı Batıkent Mahallesi Vehbi Dinçerler Caddesi üzerindeki bir apartmanda meydana gelen olayda, 5 katlı apartmanın 4'üncü katından şüpheli şekilde düşen Duygu Delen, hastanede hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan gözaltına alınarak "kasten öldürme" ile "çocuğun cinsel istismarı" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Tutuklu sanık Mehmet Kaplan 16 Haziranda ev hapsi kararıyla tahliyesine karar verilmiş, aynı gün Cumhuriyet Başsavcılığınca karara itiraz edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol