17 yaşındaki Duygu Delen'in şüpheli ölümüne ilişkin davada “kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan Mehmet Kaplan’ın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme olayın tanığı olan 3 bina sakininin dinlenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Duygu Delen davasında yeni gelişme: 3 tanık dinlenecek

Antep'te 17 yaşındaki Duygu Delen'in şüpheli ölümüne ilişkin davanın 8’inci duruşması görüldü.

Gaziantep 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Mehmet Kaplan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken sanık Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut ile Delen ailesi avukatları Mehmet Balcı ve Ömer Faruk Akan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü adına Av. Şafak Nur Atmaca, Ankara Barosu ve Gaziantep Barosu avukatları hazır bulundu. Duruşmayı anne Şenel Delen ile Bülent Delen de takip etti.

Duruşmada dosyaya sanık Mehmet Kaplan’ın aleyhine tek bir delil girmediğini belirten Avukat Enes Akbulut, “Biz yargılamanın sosyal medyada değil burada yapılmasını istiyoruz” dedi.

Duruşma sanık avukatı Enes Akbulut’un talebi üzerine mahkeme heyeti tarafından istenilen olaya ilişkin güvenlik kamera görüntüsü ve maktulün düşmesinin fiziki yönden incelenmesine ilişkin raporların okunmasıyla başladı.

Müşteki Bülent ve Şenel Delen ise sanık Kaplan’ın tutukluluk halinin devamını talep etti.

“SANIĞIN SUÇU İŞLEDİĞİ KANISINDAYIZ”

Davada söz alan Delen ailesinin avukatı Mehmet Balcı da geçen duruşmadan bu yana dosyaya 3 raporun girdiğini belirterek, “Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelen raporda bilinç durumuna ilişkin bir tespit yapılamayacağı belirtilmişti. Görüntülere ve maktulün düşmesine ilişkin de rapor geldi. 3 ayrı bilirkişi raporu dosyaya girdi. Bütün raporların değerlendirilmesi çok titizlik gerektiren bir durum. Biz süre talep ediyoruz. Davayı uzatmak gibi bir niyetimiz yok. Bu aşamada toplanan delillere göre biz sanığın üzeri atılı suçu işlediği kanısındayız. Raporları değerlendirmek için süre talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü adına duruşmaya katılan Avukat Şafak Nur Atmaca ise bu aşamada sanığın tutukluluk halinin devamını istediklerini belirtti.

Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı katılan tarafa savunma için süre verilmesini, sanığın tutukluluk halinin devamını, olayın tanığı olan 3 bina sakininin dinlenmesini talep etti.

Savunma için söz alan sanık avukatı Enes Akbulut’ta Adli Tıp Üst Kurulu’ndan rapora ilişkin bilgi verdi. Gelen raporda bilinç durumunun bilinebileceğinin mümkün olmadığının aktarıldığını belirten Akbulut, "Vücuttaki ekimozların düşmeye bağlı olduğu, odadaki kanların tamamının sanığa ait olduğu raporda belirtilmişti. Kamera görüntülerinde oynama olmadığı yönünden hazırlanan rapor da dosyaya geldi. Dosyaya sanık ilk tutuklandığı andan itibaren verdiği beyanlara karşı bir rapor girmemiştir. Bu anlamda baktığımız zaman tutuklama dava başından beri sanığın aleyhine kullanılmıştır. Ev hapsiyle tahliye edildi, ardından yine tutuklandı. Bu saatten sonra artık dosyaya girecek delil de kalmadı. Yargılanmanın başından beri aynı şeyi söylüyoruz. Adli Tıp Üst Kurulu raporu sanık Mehmet Kaplan’ın ifadelerini doğrulamıştır. Biz adli kontrolle veya ev hapsi şekliyle müvekkilimizin tahliyesini talep ediyoruz. Yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ilk yaptığı açıklamada yargılamanın Twitter’da değil duruşmada olması gerektiğini söylemiştir. Biz de yargılamanın burada yapılmasını istiyoruz. Artık müvekkilimizin tutukluluk halini gerektiren bir durum yoktur" dedi.

Sanığın aleyhine tek bir delilin dosyaya girmediğini vurgulayan Akbulut, “Tevsii tahkikat talebi kabul edilse de edilmese de biz mağduruz. Bu saatten sonra tahliye talebimiz makuldür. Sanığın daha önce de olduğu gibi tahliye edilmesini talep ediyoruz” dedi.

3 TANIK DİNLENİLECEK

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tevsii tahkikat talebinin kabul edilmesine, beyanda bulunmak üzere süre talep eden katılan tarafına süre verilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına, olayın tanığı olan 3 bina sakininin bir sonraki duruşmaya zorla getirilerek dinlenmesine karar verdi.

DUYGU DELEN'İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ

Antep'te 13 Ağustos 2020'de Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanın 4'üncü katından bir kişinin düştüğü ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edilmiş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden kişinin 17 yaşındaki Duygu Delen olduğu belirlenmişti. Evde bulunan Mehmet Kaplan tutuklanmıştı.

Kaplan hakkında "çocuğun kasten öldürülmesi" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hakaret" ve "konutta yağma" suçlarından çeşitli oranlarda ceza istemiyle açılan davada mahkeme keşif kararı vermiş ve olay yeri inceleme uzmanı, fizik mühendisi, adli tıp uzmanı ve bilgisayar teknolojisi uzmanından oluşan heyet, 19 Mart'ta olayın meydana geldiği Kaplan'ın evinde keşif yapmıştı.

Tutuklu Kaplan'ın 16 Haziran'da "ev hapsi" kararıyla tahliyesine karar verilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığınca karara itiraz edilmişti. İtirazı değerlendiren 11. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla ikametinde gözaltına alınan Kaplan 22 Haziran'da tutuklanmıştı.

(İHA)